| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Porozumienie dla bezpieczeństwa w budownictwie

Porozumienie dla bezpieczeństwa w budownictwie

Osiem największych firm budowlanych w Polsce wraz z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych zawarło "Porozumienie dla Bezpieczeństwa w Budownictwie". Celem podjętej współpracy ma być podniesienie standardów BHP na budowach, zmniejszenie liczby wypadków oraz wyeliminowanie wypadków śmiertelnych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podjął współpracę z ośmioma największymi firmami budowalnymi w Polsce - sygnatariuszami "Porozumienia dla Bezpieczeństwa w Budownictwie". Celem jest wspólne działanie na rzecz podniesienia standardów BHP na budowach, zmniejszenia liczby wypadków oraz wyeliminowania wypadków śmiertelnych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie tylko pobiera składki oraz wypłaca świadczenia z ubezpieczenia wypadkowego, ale od lat prowadzi także szeroko zakrojone działania z prewencji wypadkowej. Szkolenia z zakresu bhp, materiały informacyjne dotyczące zagrożeń zawodowych oraz społeczne kampanie informacyjne promujące bezpieczne środowisko pracy mają na celu poprawę bezpieczeństwa w środowisku pracy oraz ograniczenie z tego tytułu wypadków, zwłaszcza ciężkich, śmiertelnych i zbiorowych.

Deregulacja zawodów budowlanych - nieprecyzyjne uprawnienia

Zakład Ubezpieczeń Społecznych podejmuje kolejne wyzwania na tym niezwykle ważnym społecznie polu. W poniedziałek 20 października prezes ZUS Zbigniew Derdziuk oraz Prezydent Porozumienia Dariusz Blocher, w imieniu szefów ośmiu największych firm budowlanych w Polsce (Bilfinger Infrastructure, Budimex, Hochtief Polska, Mostostal Warszawa, Mota Engil, Polimex Mostostal, Skanska i Warbud) podpisali list intencyjny o współpracy na rzecz bezpieczeństwa pracy na budowach. - Widzimy tu wiele możliwych form współpracy. Chcemy, aby była ona długofalowa i przynosiła korzyści obu stronom. Branża budowlana wciąż należy do najbardziej wypadkowej w polskiej gospodarce. Zawierając sojusz z największymi firmami mamy nadzieję dotrzeć z ideą bezpiecznego środowiska pracy budowlańca także do małych przedsiębiorców - mówi Elżbieta Łopacińska, Członek Zarządu ZUS.

Inżynierowie budownictwa z uprawnieniami architektów?

Firmy skupione w "Porozumieniu dla Bezpieczeństwa w Budownictwie" współpracują z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, które są zatrudniane jako podwykonawcy na kilkuset kontraktach realizowanych na terenie całego kraju. Ósemka budowlanych potentatów zobowiązała się, że będzie współpracować z  ZUS m.in. w popularyzacji wśród małych i średnich firm informacji na temat możliwości skorzystania przez nich z programu wsparcia przedsiębiorców w zakresie utrzymania zdolności do pracy przez cały okres aktywności zawodowej poprzez dofinansowanie przez ZUS projektów o charakterze doradczym lub inwestycyjnym podnoszących poziom bezpieczeństwa pracy, np. wykonanie pomiarów stężeń i natężeń szkodliwych czynników, występujących w miejscu pracy, dokonanie doboru środków ochrony indywidualnej do zidentyfikowanych zagrożeń, wykonanie oceny bezpieczeństwa maszyn instalacji technicznych, dofinansowanie zakupu i instalacji  osłon do niebezpiecznych stref maszyn i urządzeń, urządzeń służących ograniczeniu obciążenia układu mięśniowo - szkieletowego przy pracach ręcznych związanych z przemieszczaniem ciężkich ładunków, kabin i obudów dźwiękoizolacyjnych lub dźwiękochłonno-izolacyjnych.

Porozmawiaj o tym na FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Podkarpackie Biuro Analiz Podatkowych

K. Pysz Kancelaria Doradcy Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK