| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wzmocnienie społecznego dialogu regionalnego

Wzmocnienie społecznego dialogu regionalnego

Wzmocnienie społecznego dialogu regionalnego to propozycja pracodawców i związków zawodowych. To, co się dzieje w zakładach pracy między pracodawcą i pracownikiem, dzieje się w regionach. Należy więc skutecznie rozwiązywać te problemy.

Wojewódzkie Rady Dialogu Społecznego zamiast Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego, ustawowy obowiązek odniesienia się do ich postulatów i rotacyjność przewodnictwa - to główne propozycje pracodawców i związkowców mające wzmocnić dialog społeczny w regionach. - Nie chcemy nikomu podawać na tacy tego projektu i mówić, że to rozwiązanie jest najlepsze. Chcemy o tym dyskutować, bo to, że dialog regionalny jest bardzo ważny, że tak naprawdę to, co się dzieje w zakładach pracy, to co się dzieje na styku pracodawca - pracownik, dzieje się w regionach i tutaj nie możemy sobie pozwolić na nierozwiązywanie tych problemów, bo to grozi wieloma niebezpiecznymi sytuacjami - powiedział Jacek Całus, prezes Związku Pracodawców Warszawy i Mazowsza na czwartkowym briefingu prasowym w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim.

Europejska platforma na rzecz zapobiegania pracy na czarno

Projekt zakłada powstanie Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego zamiast dotychczasowych Wojewódzkich Komisji Dialogu Społecznego, wprowadzenie rotacyjności funkcji przewodniczącego rady - sprawowałyby ją po kolei wszystkie strony dialogu społecznego przez rok. Obecnie rolę przewodniczącego pełni wojewoda. Kolejność rotacji przewodniczącego rada ustalałaby na pierwszym posiedzeniu. W skład WRDS wchodziłoby trzech przedstawicieli reprezentatywnych organizacji związkowych, trzech przedstawicieli reprezentatywnych organizacji pracodawców, wojewoda oraz dwie wskazane przez niego osoby i marszałek województwa oraz dwie wskazane przez niego osoby.

W projekcie proponuje się także, aby wojewoda i reprezentujący stronę samorządową marszałek województwa uczestniczyli w pracach rad osobiście. Zaproponowano także, aby ustawie budżetowej uchwalano odrębne budżety dla rad, dysponentem tego budżetu byłby wojewoda.

Zaproponowano też nałożenie na organy administracji publicznej ustawowego obowiązku ustosunkowania się do wystąpienia WRDS, tzn. udzielenia odpowiedzi na pisma rady. Celem - jak zaznaczają autorzy propozycji - miałoby być zwiększenie skuteczności działań rad. Negatywne odniesienie się do wniosku rady wymagałoby pisemnego uzasadnienie. Proponuje się także wprowadzenie tzw. pośredniej inicjatywy ustawodawczej poprzez możliwość wnoszenia do działającej na szczeblu centralnym Rady Dialogu Społecznego projektu założeń ustawy przyjętego przez minimum osiem Wojewódzkich Rad Dialogu Społecznego.

Równość praw i równe traktowanie w zatrudnieniu - to samo czy nie?

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SI-Consulting Sp. z o.o.

Kompleksowe rozwiązania informatyczne dla przedsiębiorstw

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK