| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Roczne urlopy dla matek źle wpłyną na ich sytuację na rynku pracy?

Roczne urlopy dla matek źle wpłyną na ich sytuację na rynku pracy?

Władysław Kosiniak-Kamysz apeluje, aby nie bać się o zły wpływ rocznych urlopów dla matek na ich sytuację na rynku pracy. Bez bezpieczeństwa demograficznego nie ma bowiem szans na rozwój gospodarczy.

Kosiniak-Kamysz wyraził nadzieję, że wydłużenie urlopów zaważy na demografii i spowoduje wzrost urodzeń. - Oczywiście to jest tylko jeden z elementów; nie łudźmy się, że jedynie urlopy rodzicielskie spowodują, iż będzie rodziło się więcej dzieci. Ale cały ten scenariusz zdarzeń, który się udało nakreślić i w dużej części zrealizować: roczne urlopy rodzicielskie, urlopy wychowawcze dla nieubezpieczonych, samozatrudnionych i ubezpieczonych w KRUS, żłobki, przedszkola, Karta Dużej Rodziny, darmowy podręcznik, zmiany w ulgach podatkowych, a teraz urlop rodzicielski dla wszystkich, niezależnie od tego, czy ktoś ma pracę, czy jest w trudniejszej sytuacji oraz zmiany w świadczeniach rodzinnych - to się składa po raz pierwszy w całościowy plan polityki rodzinnej rozpisany krok po kroku na kilka lat. I on w całości przyniesie efekty - uznał minister.

Urlopy dla rodziców

Obecnie do korzystania z urlopów uprawnieni są rodzice zatrudnieni na podstawie umowy o pracę. Przysługuje im 20 tygodni urlopu macierzyńskiego, 6 tygodni urlopu dodatkowego oraz 26 tygodni urlopu rodzicielskiego.

Urlop rodzicielski także dla samotnych ojców

Przez pierwsze 26 tygodni urlopu rodzic otrzymuje zasiłek macierzyński w wysokości 100 proc. swojego dotychczasowego wynagrodzenia, a przez kolejne - 60 proc. Jeśli od razu zadeklaruje chęć skorzystania z całego przysługującego mu urlopu, otrzymuje przez cały ten okres zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia.

Osoby niebędące pracownikami, a podlegające ubezpieczeniu chorobowemu (czyli np. przedsiębiorcy sami opłacający składki), mają prawo do zasiłku macierzyńskiego. Również osoby zatrudnione na umowę zlecenie mogą skorzystać z zasiłku macierzyńskiego za czas urlopu macierzyńskiego oraz rodzicielskiego, jeżeli od umowy odprowadzane są składki na ubezpieczenie chorobowe.

W środowym expose premier Ewa Kopacz zapowiedziała, że prawo do świadczenia, które będzie swoistym odpowiednikiem zasiłku macierzyńskiego, będą miały również osoby zatrudnione na podstawie umowy o dzieło, studenci oraz bezrobotni.

Powrót do pracy po urlopie macierzyńskim i wychowawczym a zmiana stanowiska pracy

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

SMM Legal

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK