| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Renta socjalna również dla osób przebywających za granicą

Renta socjalna również dla osób przebywających za granicą

W dniu wczorajszym, 26 sierpnia 2014 r., Prezydent podpisał nowelizację ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Na mocy nowelizacji obywatele polscy, cudzoziemcy i ich rodziny będą mogli pobierać renty socjalne pomimo czasowego przebywania poza granicami Polski.

Ustawa z dnia 25 lipca 2014 r. o zmianie ustawy o rencie socjalnej i ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych dotyczy realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 25 czerwca 2013r. (sygn. akt. P 11/12) i umożliwia obywatelom polskim i cudzoziemcom i ich rodzinom pobierania renty socjalnej, mimo czasowego przebywania poza granicami Polski.

Nowelizacja zmienia również art.10 ustawy z dnia 27 czerwca 2003 r. o rencie  socjalnej, gdzie doprecyzowuje, że prawo do renty ulega zawieszeniu także w przypadku osiągnięcia za granicą przychodów przekraczających próg określony w ustawie.

Kto w 2015 r. może przejść na emeryturę?

Ponadto ustawa nowelizuje art. 72 ust 2 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. W myśl powyższej zmiany w przypadku zawieszenia prawa do renty socjalnej, prawo do świadczeń z ubezpieczenia zdrowotnego wygasa po upływie 90 dni od dnia ustania ubezpieczenia zdrowotnego w Narodowym Funduszu Zdrowia, bez względu na to, czy zawieszenie było następstwem osiągania przychodów w kraju, czy też za granicą.

Nowe przepisy ustawy będą miały zastosowanie, także, do spraw, które zostały wszczęte na podstawie dotychczas obowiązujących regulacji.

Ustawa wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Źródło:

Prezydent RP

Tagi

renty

Zdjęcia

Renta socjalna również dla osób przebywających za granicą. /Fot. Fotolia
Renta socjalna również dla osób przebywających za granicą. /Fot. Fotolia

JPK_VAT 2018 – Instrukcja wdrożenia49.00 zł

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Anna Mosiej

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK