| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Kontrole PIP u nadmorskich pracodawców

Kontrole PIP u nadmorskich pracodawców

Okres wakacyjny powoduje wzrost zatrudnienia u nadmorskich pracodawców. Nie mogą oni jednak wykorzystywać tego okresu do nielegalnego zatrudniania pracowników. Państwowa Inspekcja Pracy przeprowadziła nad morzem 250 kontroli w branży turystycznej. Jakie były ich wyniki?

Ustne umowy o pracę, brak należnego odpoczynku i wypłaty nadgodzin - to główne wykroczenia jakie odnotowali urzędnicy Państwowej Inspekcji Pracy w sezonie letnim. W pasie nadmorskim przeprowadzono 250 kontroli przedsiębiorców działających w branży turystycznej. Jednym z głównych grzechów pracodawców jest niezgłaszanie pracowników do ubezpieczenia społecznego. - Odnotowaliśmy 770 takich przypadków. Jeden z pracodawców od listopada ubiegłego roku nie zgłosił swoich pracowników do ubezpieczenia - mówi Grażyna Pawlata-Ich z Okręgowego Inspektoratu Pracy w Szczecinie.

Kontrola PIP i PIS - co warto wiedzieć?

Inspekcja wykazała, że ponad 600 pracowników sezonowych pracowało nielegalnie lub bez właściwej umowy. - Bez dokumentu o zatrudnieniu trudno będzie domagać się swoich praw czy zaległego wynagrodzenia, dlatego ważne jest aby pracownik znał pełną nazwę i siedzibę swojego pracodawcy - dodaje Grażyna Pawlata-Ich.

Pracownicy mogą zgłaszać skargi do okręgowych placówek Państwowego Inspektoratu Pracy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK