| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Czas pracowników z Ukrainy

Czas pracowników z Ukrainy

Nadszedł czas pracowników z Ukrainy. W Polsce w niektórych branżach brakuje rąk do pracy, a kryzys na Ukrainie może przyczynić się do pozyskania pracowników z tego kraju.

W niektórych branżach duże bezrobocie, a w innych - brak rąk do pracy. Eksperci twierdzą, że ukraiński kryzys może być okazją do pozyskania pracowników z tego kraju. Prezes Work Service Tomasz Hanczarek uważa, że okres niepewności na Ukrainie sprzyja podejmowaniu decyzji o emigracji zarobkowej na zachód. Dodatkowym argumentem jest słabnąca Hrywna. Wielu bardziej mobilnych ludzi podjęło lub niebawem podejmie decyzję o wyjeździe z Ukrainy. Polska powinna starać się o pozyskanie tych pracowników zarówno teraz, jak i po ustabilizowaniu sytuacji.

Ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców

Kraje starej Unii Europejskiej mają ogromne zapotrzebowanie na pracowników. Do nich wkrótce dołączy także Polska. W opinii rozmówcy IAR, nie ma innego, demograficznego ratunku dla Polski niż pozyskanie pracowników ze wschodu.

Z informacji Urzędu do spraw Cudzoziemców wynika, że od marca widoczny jest wzrost liczby wniosków o ochronę międzynarodową od obywateli Ukrainy. W ciągu ostatnich 20 lat, liczba wnioskodawców z Ukrainy wynosiła średnio 100 na miesiąc. Od marca do maja wzrosła natomiast do ponad 2 000. Wnioski składane były w bardzo wielu państwach Europy. Większość Ukraińców (ponad 95 procent) składało wniosek po raz pierwszy.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK