| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nadużywanie umów terminowych

Nadużywanie umów terminowych

Jak donosi Dziennik Gazeta Prawna, około 450 tysięcy osób pracuje na czas określony, choć powinny mieć umowę na stałe. Długoterminowe umowy terminowe to sposób na unikanie przez pracodawców mniej korzystnych dla nich, a korzystniejszych dla pracowników umów o pracę na czas nieokreślony.

Taki stan rzeczy wywnioskować można z ubiegłorocznej kontroli Państwowej Inspekcji Pracy, która po raz pierwszy tak kompleksowo sprawdziła stosowanie kontraktów na czas określony. Jeśli uwzględnić statystyki dotyczące czasowego zatrudnienia na okres od 3-5 lat, oraz te powyżej 5 lat, może się okazać, że nawet 900 tysięcy osób powinno mieć stały kontrakt.

Dłuższe okresy wypowiedzenia dla zatrudnionych na czas określony

Gazeta dodaje, że takich pracowników można zwolnić za dwutygodniowym wypowiedzeniem, bez konieczności uzasadnienia i konsultacji ze związkami zawodowymi. Jak czytamy, to duża pokusa dla pracodawców, którzy obchodzą przepisy kodeksu pracy dotyczące stałego zatrudnienia. Ułatwiają im to regulacje - nie wskazują maksymalnego czasu, na jaki można podpisać umowę na czas określony. To ma się zmienić. Jak dowiedział się "Dziennik Gazeta Prawna", zapowiadany projekt nowelizacji kodeksu pracy zostanie przedstawiony partnerom społecznym do końca lipca. Ma zawierać resortową propozycję limitu czasu, na jaki można zatrudniać kogoś na podstawie umów terminowych. Związki zawodowe chcą, aby firmy mogły zatrudniać na czas określony przez maksymalnie 18 lub 30 miesięcy. Pracodawcy proponują 48 miesięcy.

Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Kaczorowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK