| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Pozostał miasiąc na wybór pomiędzy ZUS a OFE

Pozostał miasiąc na wybór pomiędzy ZUS a OFE

Już tylko do końca lipca można podjąć decyzje o wyborze pomiędzy ZUS a OFE. Jak dokonać wyboru i czy podjęta decyzja jest ostateczna?

Do 31 lipca możemy zdecydować, gdzie ma trafiać 2,92% naszego wynagrodzenia brutto, które odprowadzane jest w części składki emerytalnej. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina na czym polega wybór oraz jak go dokonać. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o emerytury znaleźć można na stronie mpips.gov.pl

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter

- Bez względu na to jakiego wyboru dokonamy, musimy pamiętać, że wysokość naszej emerytury będzie zależała przede wszystkim od tego jak długo będziemy pracować i odprowadzać składki emerytalne – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. – Tegoroczny wybór nie będzie ostateczny. Jeśli zmienimy zdanie składkę będziemy mogli przenieść w 2016 r., a następnie co cztery lata.

Decyzja dotyczy tzw. II filaru, czyli 2,92 % wynagrodzenia brutto, która obecnie lokowana jest na wybranym przez nas funduszu emerytalnym (OFE). Teraz zdecydować możemy czy ta część składki nadal ma tam trafiać, czy też chcemy przenieść ją na indywidualne subkonto w ZUS. Jeśli chcemy pozostawić składkę w OFE do 31 lipca musimy do ZUS złożyć odpowiednią deklarację. Można to zrobić na trzy sposoby: osobiście w każdej placówce ZUS, listownie lub przez Internet na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) - pue.zus.pl

Bez względu na wybór większa część składki emerytalnej – 16,6% gromadzona jest w ZUS, z czego 4,38% na indywidualnym subkoncie. W przypadku decyzji o przeniesieniu 2,92% do ZUS w sumie na subkoncie będzie gromadzone 7,3% pensji.

Forum Kadry

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK