| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Pozostał miasiąc na wybór pomiędzy ZUS a OFE

Pozostał miasiąc na wybór pomiędzy ZUS a OFE

Już tylko do końca lipca można podjąć decyzje o wyborze pomiędzy ZUS a OFE. Jak dokonać wyboru i czy podjęta decyzja jest ostateczna?

Do 31 lipca możemy zdecydować, gdzie ma trafiać 2,92% naszego wynagrodzenia brutto, które odprowadzane jest w części składki emerytalnej. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przypomina na czym polega wybór oraz jak go dokonać. Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania o emerytury znaleźć można na stronie mpips.gov.pl

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na nasz newsletter

- Bez względu na to jakiego wyboru dokonamy, musimy pamiętać, że wysokość naszej emerytury będzie zależała przede wszystkim od tego jak długo będziemy pracować i odprowadzać składki emerytalne – mówi Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy i polityki społecznej. – Tegoroczny wybór nie będzie ostateczny. Jeśli zmienimy zdanie składkę będziemy mogli przenieść w 2016 r., a następnie co cztery lata.

Decyzja dotyczy tzw. II filaru, czyli 2,92 % wynagrodzenia brutto, która obecnie lokowana jest na wybranym przez nas funduszu emerytalnym (OFE). Teraz zdecydować możemy czy ta część składki nadal ma tam trafiać, czy też chcemy przenieść ją na indywidualne subkonto w ZUS. Jeśli chcemy pozostawić składkę w OFE do 31 lipca musimy do ZUS złożyć odpowiednią deklarację. Można to zrobić na trzy sposoby: osobiście w każdej placówce ZUS, listownie lub przez Internet na Platformie Usług Elektronicznych ZUS (PUE) - pue.zus.pl

Bez względu na wybór większa część składki emerytalnej – 16,6% gromadzona jest w ZUS, z czego 4,38% na indywidualnym subkoncie. W przypadku decyzji o przeniesieniu 2,92% do ZUS w sumie na subkoncie będzie gromadzone 7,3% pensji.

Forum Kadry

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

reklama

Źródło:

Własne

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »