| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > O pracy tymczasowej przy okrągłym stole

O pracy tymczasowej przy okrągłym stole

We wrześniu bieżącego roku pracodawcy, agencje pracy tymczasowej, Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, Kancelaria Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej i Główny Inspektor Pracy zorganizują okrągły stół, którego celem będzie przygotowanie propozycji zmian w funkcjonowaniu agencji zatrudnienia.

Przedstawiciele wszystkich środowisk zainteresowanych rynkiem pracy tymczasowej chcą wypracować rozwiązania dotyczące, np. zakładania, certyfikacji, zrzeszania się agencji pracy tymczasowej, stosowania umów cywilnoprawnych, wynagradzania za pracę na podobnych stanowiskach, skuteczności kontroli przestrzegania już istniejących, jak i zmodyfikowanych przepisów. Zadaniem okrągłego stołu będzie też dopracowanie standardów dobrych praktyk na rynku pracy tymczasowej, akceptowanych zarówno przez pracodawców, jak i pracowników oraz metod kontroli ich przestrzegania.

Motywowanie pracowników tymczasowych

- Chcielibyśmy upowszechnić dobre praktyki wśród wszystkich działających w naszym kraju agencji i przedsiębiorstw korzystających z ich usług. Patologie, które występują na rynku pracy tymczasowej nie mogą spowodować wyeliminowania tej formy zatrudnienia. Byłoby to niekorzystne zarówno dla pracodawców, jak i pracowników - mówi dr Grzegorz Baczewski, dyrektor departamentu dialogu społecznego i stosunków pracy Konfederacji Lewiatan.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Jak wynika ze spotkania pomysłów na poprawę sytuacji jest sporo. Teraz jego uczestnicy utworzą grupy robocze, które te pomysły spiszą, uporządkują i stworzą materiał, nad którym będzie obradował właściwy okrągły stół we wrześniu.

Pomimo zaproszenia, w spotkaniu nie wzięli udziału przedstawiciele związków zawodowych. NSZZ Solidarność przesłała jedynie projekt zmian w ustawie o zatrudnianiu pracowników tymczasowych wypracowany w 2012 r.

- Traktujemy ten projekt, jako głos NSZZ Solidarność w dyskusji. Niemniej liczymy, że związki zawodowe włączą się jeszcze w prace przygotowawcze okrągłego stołu. Poruszone na dzisiejszym spotkaniu zagadnienia wykraczają poza zakres zmian proponowanych w projekcie Solidarności - dodaje Grzegorz Baczewski.

Forum Kadry

Źródło: Konfederacja Lewiatan

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

Parco

Biuro Rachunkowe PARCO S.C.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »