| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Większe uprawnienia pielęgniarek

Większe uprawnienia pielęgniarek

Podczas 70. posiedzenia sejmu rozpatrzony zostanie rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw, który zakłada zwiększenie uprawnień pielęgniarek. Na mocy projektu, pielęgniarki zyskałyby między innymi możliwość wypisywania recept.

Rządowy projekt nowelizacji ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw zakłada, że pielęgniarki i położne będą mogły udzielać samodzielnie niektórych świadczeń diagnostycznych i laboratoryjnych. Rząd wskazuje, że jest to rozwiązanie stosowane w innych państwach unijnych.

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Zdaniem Rady Ministrów proponowane zmiany zwiększą dostępność do świadczeń zdrowotnych oraz zmniejszą kolejki do lekarzy. Nowelizacja ma objąć tylko pielęgniarki i położne z wyższym wykształceniem, posiadające niezbędną wiedzę i umiejętności w zakresie ordynacji leków, uzyskaną na studiach pierwszego i drugiego stopnia na kierunkach pielęgniarstwo i położnictwo, na studiach podyplomowych oraz specjalistycznych kursach. Rząd proponuje, by pielęgniarki i położne, która ukończyła studia drugiego stopnia na kierunku  pielęgniarstwo i położnictwo, mogły ordynować leki i samodzielnie wypisywać recepty na lekarstwa, z wyjątkiem zawierających substancje bardzo silnie działające, środki odurzające i substancje psychotropowe. Po ukończeniu specjalistycznego kursu osoby te zyskają ponadto uprawnienie do wypisywania recept i zleceń na środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego i określone wyroby medyczne. Z kolei pielęgniarki i położne z dyplomem pierwszego stopnia będą mogły na zlecenie lekarza wystawiać recepty na określone leki. Po ukończeniu kursu będą też mogły wypisywać recepty na środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego jako kontynuację leczenia oraz wydawać skierowania na badania diagnostyczne, z wyjątkiem tych, które są związane z podwyższonym ryzykiem dla pacjenta. Sposób i tryb wystawiania recept oraz wykazy substancji czynnych, środków spożywczych, wyrobów medycznych i badań diagnostycznych zostanie określona w rozporządzeniu ministra zdrowia. Ponadto rząd proponuje, że w przypadku pacjentów kontynuujących leczenie związane z chorobą przewlekłą będzie możliwe wystawienie recepty przez pielęgniarki i położne bez tzw. osobistego kontaktu z pacjentem. Ponadto receptę będzie mogła odebrać osoba upoważniona przez pacjenta lub inną osobę. Proponowane rozwiązania mają wejść w życie po upływie 14 dni od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Rząd przyjął projekt 10 czerwca 2014 r. Do Sejmu wpłynął on 18 czerwca 2014 r., a 23 czerwca 2014 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Projekt uzasadni Minister Zdrowia.

Forum Kadry

Źródło: sejm.gov.pl

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK