| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Emeryt pod opieką państwa - obowiązkowe ubezpieczenie opiekuńcze?

Emeryt pod opieką państwa - obowiązkowe ubezpieczenie opiekuńcze?

Polska jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie. Czy oznacza to wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia opiekuńczego?

Choć zegar demograficzny tyka coraz głośniej - Polska jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie - prace nad ustawą o osobach niesamodzielnych nie idą tak, jak założyli inicjatorzy. O przygotowywaniu reformy regulującej rynek opieki nad seniorami, pisze "Puls Biznesu".

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Nad ustawą pracuje obecnie biuro Senatu. Ma być gotowa w wakacje. Wśród pomysłów na finansowanie usług opieki jest m.in. wykorzystanie środków z funduszy i nowej perspektywy unijnej. Większość ekspertów krytykuje jednak ten pomysł, gdyż jest to rozwiązanie tymczasowe.

Reforma urzędów pracy szansą na poprawę sytuacji osób młodych i 50+ na rynku pracy

Rozważane jest także wykorzystanie pieniędzy osób zmarłych, na których kontach znajduje się ok. 4 miliardów złotych, po które nikt się nie zgłosił, albo obowiązkowe ubezpieczenia opiekuńcze. Jak czytamy, oznaczałoby to przesunięcie całego kosztu na pracujących, wyrzeczenia się przez państwo odpowiedzialności za opiekę nad seniorami i mogłoby doprowadzić do niewydolności systemu ubezpieczeniowego. Ostatecznie o finansowaniu ma zdecydować rząd.

Według szacunków, w wyniku uchwalenia ustawy na rynku ma powstać co najmniej 10 tysięcy firm i blisko 200 tysięcy miejsc pracy.

Forum Kadry

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Brokerska CDS

CDS działa jako kancelaria doradcza, której misją jest ochrona interesów przewoźników i spedytorów poprzez świadczenie usług w zakresie obsługi ubezpieczeń transportowych (OC przewoźnika, OC spedytora i Cargo) oraz pozasądowej i sądowej obsługi roszczeń i szkód powstałych w transporcie. Świadczymy również usługi związane z zarządzaniem ryzykiem transportowym, a także przeprowadzamy audyty i szkolenia z zakresu prawa przewozowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »