| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Emeryt pod opieką państwa - obowiązkowe ubezpieczenie opiekuńcze?

Emeryt pod opieką państwa - obowiązkowe ubezpieczenie opiekuńcze?

Polska jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie. Czy oznacza to wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia opiekuńczego?

Choć zegar demograficzny tyka coraz głośniej - Polska jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie - prace nad ustawą o osobach niesamodzielnych nie idą tak, jak założyli inicjatorzy. O przygotowywaniu reformy regulującej rynek opieki nad seniorami, pisze "Puls Biznesu".

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Nad ustawą pracuje obecnie biuro Senatu. Ma być gotowa w wakacje. Wśród pomysłów na finansowanie usług opieki jest m.in. wykorzystanie środków z funduszy i nowej perspektywy unijnej. Większość ekspertów krytykuje jednak ten pomysł, gdyż jest to rozwiązanie tymczasowe.

Reforma urzędów pracy szansą na poprawę sytuacji osób młodych i 50+ na rynku pracy

Rozważane jest także wykorzystanie pieniędzy osób zmarłych, na których kontach znajduje się ok. 4 miliardów złotych, po które nikt się nie zgłosił, albo obowiązkowe ubezpieczenia opiekuńcze. Jak czytamy, oznaczałoby to przesunięcie całego kosztu na pracujących, wyrzeczenia się przez państwo odpowiedzialności za opiekę nad seniorami i mogłoby doprowadzić do niewydolności systemu ubezpieczeniowego. Ostatecznie o finansowaniu ma zdecydować rząd.

Według szacunków, w wyniku uchwalenia ustawy na rynku ma powstać co najmniej 10 tysięcy firm i blisko 200 tysięcy miejsc pracy.

Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK