| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Emeryt pod opieką państwa - obowiązkowe ubezpieczenie opiekuńcze?

Emeryt pod opieką państwa - obowiązkowe ubezpieczenie opiekuńcze?

Polska jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie. Czy oznacza to wprowadzenie obowiązkowego ubezpieczenia opiekuńczego?

Choć zegar demograficzny tyka coraz głośniej - Polska jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Europie - prace nad ustawą o osobach niesamodzielnych nie idą tak, jak założyli inicjatorzy. O przygotowywaniu reformy regulującej rynek opieki nad seniorami, pisze "Puls Biznesu".

Chcesz otrzymywać więcej aktualnych informacji? Zapisz się na newsletter

Nad ustawą pracuje obecnie biuro Senatu. Ma być gotowa w wakacje. Wśród pomysłów na finansowanie usług opieki jest m.in. wykorzystanie środków z funduszy i nowej perspektywy unijnej. Większość ekspertów krytykuje jednak ten pomysł, gdyż jest to rozwiązanie tymczasowe.

Reforma urzędów pracy szansą na poprawę sytuacji osób młodych i 50+ na rynku pracy

Rozważane jest także wykorzystanie pieniędzy osób zmarłych, na których kontach znajduje się ok. 4 miliardów złotych, po które nikt się nie zgłosił, albo obowiązkowe ubezpieczenia opiekuńcze. Jak czytamy, oznaczałoby to przesunięcie całego kosztu na pracujących, wyrzeczenia się przez państwo odpowiedzialności za opiekę nad seniorami i mogłoby doprowadzić do niewydolności systemu ubezpieczeniowego. Ostatecznie o finansowaniu ma zdecydować rząd.

Według szacunków, w wyniku uchwalenia ustawy na rynku ma powstać co najmniej 10 tysięcy firm i blisko 200 tysięcy miejsc pracy.

Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Piotr Skórski

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK