| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wzrost realnych wynagrodzeń najszybszy od 65 miesięcy

Wzrost realnych wynagrodzeń najszybszy od 65 miesięcy

Sytuacja na rynku pracy się poprawia. Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw rośnie najszybciej w przeciągu ostatnich 65 miesięcy. Zatrudnienie w maju również osiągnęło najwyższy wzrost od 2012 r.

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP

Wzrost przeciętnego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw świadczy o kontynuacji ożywienia gospodarczego, a w konsekwencji – o poprawie sytuacji na rynku pracy – mówi ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

Przeciętne wynagrodzenie wzrosło w maju o 4,8 proc. w stosunku do maja 2013 r., wobec prognozowanych przez analityków 4,5 proc. oraz 3,8 proc. w kwietniu. Tym samym roczna dynamika płac wróciła – po przejściowym spowolnieniu – do poziomów sprzed dwóch miesięcy, najwyższych od stycznia 2012 r.

Zobacz: Przeciętne miesięczne wynagrodzenie i zatrudnienie w maju 2014 r.

Gdybyśmy uwzględnili najnowsze dane na temat inflacji (0,2 proc. rok do roku), obecny wynik należałoby uznać za wręcz wyśmienity. Wzrost cen dóbr konsumpcyjnych tylko w małym stopniu niweluje efekt podwyżki wynagrodzeń – wzrost płac nominalnych prawie w całości przekłada się więc na wzrost płac realnych. Mamy zatem obecnie do czynienia z najszybszym rocznym tempem wzrostu wynagrodzeń w ujęciu realnym od przełomu lat 2008 i 2009. Z drugiej strony tak niska inflacja, granicząca wręcz z deflacją, nie jest dobra dla polskiej gospodarki.

Poznaliśmy również najnowsze dane na temat wzrostu zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw w maju bieżącego roku. Zwiększyło się ono o 0,7 proc. rok do roku, co również jest największym wzrostem odnotowanym od początku 2012 r. Dane te bez wątpienia dają powody do optymizmu, chociaż biorąc pod uwagę fakt, iż obejmują one ok. 1/3 ogółu pracujących, większe znaczenie będą miały informacje na temat poziomu bezrobocia rejestrowanego oraz wyniki badań aktywności ekonomicznej ludności (BAEL).

Zadaj pytanie: Forum

Źródło: Pracodawcy RP

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Agnieszka Gawrońska-Juzefowicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK