| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Pozapłacowe koszty pracy w Polsce rosną najszybciej w UE?

Pozapłacowe koszty pracy w Polsce rosną najszybciej w UE?

Pozapłacowe koszty pracy w Polsce rosną niemal najszybciej w całej Unii Europejskiej. Rosną nawet szybciej od wynagrodzeń.

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP

Najnowsze dane Eurostatu nie dają złudzeń: pozapłacowe koszty pracy w Polsce rosną niemal najszybciej w całej Unii Europejskiej. – To jedna z najistotniejszych bolączek naszej gospodarki, która ogranicza tempo jej rozwoju – komentuje ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski. W I kwartale 2014 r. obciążenia pracodawców wzrosły o 6,7 proc. w stosunku do analogicznego okresu poprzedniego roku. Spośród państw należących do Unii Europejskiej szybszy wzrost tej kategorii zanotowano jedynie w Bułgarii (7,5-procentowy wzrost).

Zobacz także: Koszty pracy w 2015 roku

Niepokojące jest również to, że tempo wzrostu pozapłacowych kosztów pracy jest większe od dynamiki wynagrodzeń, która kształtowała się w tym okresie na poziomie 3,6 proc. rok do roku. Tymczasem w Niemczech wynagrodzenia pracowników wzrosły o 2,3 proc., natomiast pozapłacowe koszty pracy spadły w tym samym czasie o 3,0 proc. Oznacza to, że konkurencyjność kosztowa polskiej gospodarki względem państw wysoko rozwiniętych zmniejsza się, a z owoców wzrostu gospodarczego wypracowywanego w naszym kraju w coraz większym stopniu korzysta państwo, a nie pracownicy.

Aby zobrazować skalę problemu, warto posłużyć się przykładem przeciętnie zarabiającego polskiego pracownika. Mediana wynagrodzeń w Polsce wynosi 3115 zł brutto. Oznacza to, że tyle zarabiająca osoba otrzymuje netto 2237 zł. Różnica pomiędzy kwotą brutto i netto nie stanowi jednak całości pozapłacowych kosztów pracy, gdyż część składek za zatrudnione przez siebie osoby musi płacić sam pracodawca. Ostatecznie łączny koszt pracy wynosi aż 3761 zł, z czego jedynie 59 proc. tej kwoty trafia do pracownika. Oznacza to, że w tym przypadku efektywny poziom obciążenia pracy podatkami i składkami kształtuje się na poziomie aż 41 proc.

Zadaj pytanie: Forum

Źródło: Pracodawcy RP

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK