| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ostatni dzień na złożenie ZUS IWA za 2013 r.

Ostatni dzień na złożenie ZUS IWA za 2013 r.

Dziś mija termin na złożenie informacji ZUS IWA. Którzy płatnicy składek są zobowiązani do sporządzenia i złożenia informacji ZUS IWA?

ZUS IWA jest podstawą do ustalenia przez ZUS dla danego płatnika wysokości stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe obowiązującej go w nowym roku składkowym tego ubezpieczenia. Nowy rok składkowy ubezpieczenia wypadkowego rozpoczyna się 1 kwietnia 2014 roku. Termin sporządzenia i przekazania do ZUS informacji ZUS IWA za 2013 r. mija 31 stycznia 2014 r.

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

Obowiązek sporządzenia i złożenia informacji ZUS IWA za 2013 r. ciąży na płatnikach składek, którzy:

  • od 1 stycznia do 31 grudnia 2013 r. i co najmniej 1 dzień w styczniu 2014 r. byli zgłoszeni nieprzerwanie w ZUS jako płatnicy składek na ubezpieczenie wypadkowe,
  • w 2013 r. zgłaszali do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych,
  • w dniu 31 grudnia 2013 r. byli wpisani do rejestru REGON.

Powyższe warunki, dla powstania obowiązku sporządzenia i złożenia ZUS IWA, muszą być spełnione łącznie. Przy ustalaniu liczby ubezpieczonych w ciągu poszczególnych miesięcy minionego roku dla celów sporządzenia i złożenia informacji ZUS IWA, uwzględnić należy te osoby, które w danym miesiącu ubezpieczeniu wypadkowemu podlegały przynajmniej jeden dzień.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Bielak-Kanigowska

Konsultand/Doradca/Expert, od ponad 15 lat zajmująca się problematyką Zarządzania Zasobami Ludzkimi od strategii HR do polityk rekrutacji, utrzymania, szkoleń i rozwoju, wynagradzania i motywacji aż do zwolnień kontrolowanych i outplacementu. W tych obszarach dostarcza koncepcji biznesowych, narzędzi i procedur prowadzących do poprawy produktywności oraz sprawności działania organizacji. Wiele lat pracowała jako menedżer i konsultant takich międzynarodowych firm doradczych, jak Ernst & Young, Capgemini, Deloitte, BIGRAM, BRAD Consulting. Specjalizuje się w obszarach: - Budowania strategii i narzędzi zarządzania zasobami ludzkimi; - Wartościowania stanowisk pracy oraz projektowania i wdrażania systemów wynagradzania, premiowania i motywacji; - Systemach ocen kompetencji, wartości, postaw i wyników Zarządzania przez Cele kadry menedżerskiej i pracowników firm; - Zarządzania Zmianami Organizacyjnymi, optymalizacji i usprawnień organizacyjnych; - Zwiększania potencjału innowacyjności firm i optymalizacji zatrudnienia; - Programach szkoleń i systemowego rozwoju kadry menedżerskiej; - Wspierania firm w zarządzaniu ryzykami personalnymi w tym przeciwdziałaniu mobbingowi i dyskryminacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK