| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Rynek pracy nie dyskryminuje seniorów

Rynek pracy nie dyskryminuje seniorów

Jednym z wniosków odbywającego się wczoraj w Warszawie Kongresu Zdrowego Starzenia jest fakt, iż na polskim rynku pracy osoby 50+ nie są dyskryminowane. Zmian wymagają jednak narzędzia wspierające aktywność seniorów na rynku pracy.

– Osoby w wieku starszym nie są dyskryminowane na polskim rynku pracy. Pracodawcy cenią sobie lojalność i doświadczenie starszych pracowników, więc o ile warunki pozwalają – korzystają z ich kompetencji. Problem tkwi raczej w aktywności starszych osób i w niedoskonałych narzędziach mających ją wspierać – powiedział podczas Kongresu Zdrowego Starzenia Andrzej Malinowski.

W panelu poświęconym przyszłości rynku pracy w kontekście starzenia się polskiego społeczeństwa wzięli udział również Minister Pracy i Polityki Społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz oraz Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Według danych GUS zatrudnieni w wieku 45–54 lat średnio zarabiają 3571 zł brutto na miesiąc, w grupie wiekowej 60–64 lata średnia wynosi już 4452 zł, a osoby powyżej 65. roku życia otrzymują aż 5231 zł. Trudno w tej sytuacji mówić o dyskryminacji na rynku osób starszych. Problem najczęściej leży po stronie seniorów – od pokoleń przyzwyczajonych do krótszej pracy i możliwości otrzymywania świadczeń przedemerytalnych. – Pamiętajmy także o tym, że stałe podnoszenie pensji minimalnej powoduje, iż w wielu przypadkach firmy wolą kontynuować stosunek pracy z osobą o długim stażu, niż zatrudniać niedoświadczonego młodego człowieka – mówił Pracodawców RP.

Obecnie w Sejmie trwają prace nad nowelizacją ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Zmiany wejdą w życie najprawdopodobniej w marcu lub kwietniu tego roku i według Andrzeja Malinowskiego dają one szansę na większą aktywizację osób starszych. To ważne, bo starzenie się społeczeństw stanowi jedno z największych wyzwań zarówno dla współczesnych państw, jak i dla przedsiębiorców. Ze względu na strukturę demograficzną problem ten będzie dotyczyć także Polski. Oznacza on zmniejszenie liczby osób pracujących, a to prowadzi do wzrostu kosztów pracy oraz powoduje konieczność dostosowania miejsc pracy do potrzeb osób starszych. Wiąże się także z wyższym poziomem absencji chorobowych.

Zobacz także: Podjęcie pracy zarobkowej przez emeryta

GUS szacuje, że do 2035 roku w Polsce liczba osób pracujących spadnie z 25,9 mln osób do 21,8 mln. W tym samym czasie prognozowana liczba mieszkańców Polski zmniejszy się o ponad 2,1 mln osób – o tyle mniej będzie więc potencjalnych podatników. W wielu krajach Europy już dziś funkcjonują rozwiązania, które zachęcają osoby starsze do kontynuowania pracy. Taka gospodarka, oparta na wiedzy i pracy osób starszych, nazywana jest tam silver economy.

Koalicja na rzecz Zdrowego Starzenia się została powołana 11 lipca 2012 roku, jako odpowiedź na rosnące potrzeby związane z przemianami demograficznymi, zmianami stylów życia i wzrostem społecznych oczekiwań dotyczących jakości życia w późnym wieku. Głównymi beneficjentami działań Koalicji będą przyszłe pokolenia. Pierwszy Kongres Zdrowego Starzenia się ma za zadanie zaprezentować wyniki pracy Koalicji oraz popularyzować dyskusję na temat zdrowia w procesie starzenia się społeczeństwa.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Wieczorek

Adwokat, autorka bloga DEWELOPERSKI.com

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK