| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Obowiązki pracodawcy podczas mrozów

Obowiązki pracodawcy podczas mrozów

Śnieżnie i mroźno w Polsce ma być jeszcze co najmniej do piątku. Tymczasem nie wszyscy pracodawcy pamiętają, że mróz oznacza dla nich dodatkowe obowiązki wobec pracowników. Jakie obowiązki ciążą na pracodawcy?

Wszędzie tam, gdzie wykonywana jest lekka praca fizyczna lub biurowa temperatura nie powinna być niższa niż 18 stopni Celsjusza. Zatrudnieni przy pracach cięższych, na przykład w halach produkcyjnych powinni mieć zapewnioną temperaturę nie niższą niż 14 stopni Celsjusza - przypomina Danuta Rutkowska z Państwowej Inspekcji Pracy.

Zobacz również serwis: Profilaktyczna ochrona zdrowia

Czasem przepisy dopuszczają, by temperatura w miejscu zatrudnienia była niższa. Dotyczy to prac w warunkach szczególnie uciążliwych, na przykład w chłodniach. Tutaj zatrudnieni muszą mieć zapewnioną odzież ochronną, posiłki regeneracyjne, ciepłe napoje. Pracownicy muszą mieć również miejsce, w którym mogliby się ogrzać, zjeść posiłek czy zmienić odzież.

Inspektor Rutkowska przypomina też, iż w czasie opadów śniegu czy silnego wiatru o prędkości powyżej 10 metrów na sekundę, zabroniony jest demontaż rusztowań czy wykonywanie innych prac na wysokości. Zmuszanie zatrudnionych do pracy w takich warunkach jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika. Grozi za to grzywna.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Bartosz Sierakowski

Radca prawny, licencjonowany doradca restrukturyzacyjny. Wiceprezes Zarządu Zimmerman Filipiak Restrukturyzacja S.A. Partner kancelarii Zimmerman i Wspólnicy sp.k. Specjalizuje się w restrukturyzacji zadłużenia zagrożonych podmiotów gospodarczych, ochronie praw wierzycieli, w tym egzekucji przez zarząd przymusowy, a także w prawie procesowym cywilnym i gospodarczym, prawie upadłościowym, postępowaniu administracyjnym, jak również w prawie obrotu nieruchomościami. Współautor komentarza praktycznego do Prawa restrukturyzacyjnego. Autor i współautor kilkudziesięciu publikacji z dziedziny prawa restrukturyzacyjnego, upadłościowego i egzekucyjnego. Publikuje m.in. w Monitorze Prawa Bankowego, a także jest ekspertem Dziennika Gazety Prawnej, Rzeczpospolitej oraz TVN Biznes i Świat. Prelegent na konferencjach i szkoleniach z zakresu postępowania upadłościowego, restrukturyzacyjnego i egzekucyjnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK