| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Niższe wynagrodzenie chorobowe sędziów i prokuratorów oraz krótsza procedura obsadzania wolnych miejsc uchwalone przez Sejm

Niższe wynagrodzenie chorobowe sędziów i prokuratorów oraz krótsza procedura obsadzania wolnych miejsc uchwalone przez Sejm

Niższe wynagrodzenie chorobowe sędziów i prokuratorów oraz krótsza procedura obsadzania wolnych miejsc zostały w dniu 24 stycznia 2014 r. (piątek) podczas 3. dnia 59. posiedzenia uchwalone przez Sejm. Wynagrodzenie chorobowe sędziów i prokuratorów ulegnie obniżeniu ze 100% do 80%.

Obniżenie wynagrodzenia chorobowego

Posłowie uchwalili nowelizację ustawy o prokuraturze, ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych oraz ustawy o Sądzie Najwyższym. Ustawa wprowadza zasadę, że wynagrodzenie przysługujące prokuratorom, sędziom sądów powszechnych i Sądu Najwyższego przebywającym na zwolnieniu lekarskim ulega obniżeniu ze 100 proc. na 80 proc. za czas przebywania na zwolnieniu. Zmiany obejmą także sędziów: sądów wojskowych, wojewódzkich sądów administracyjnych i Naczelnego Sądu Administracyjnego, a także asesorów prokuratury.

Obniżone wynagrodzenie będzie mogło być wypłacane maksymalnie przez rok zwolnienia lekarskiego. Po rocznej nieobecności związanej z chorobą – zgodnie z obowiązującymi przepisami – sędzia lub prokurator może przejść lub być przeniesiony w stan spoczynku.

Zobacz również serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Prawo do wynagrodzenia w wysokości 100%

Jednocześnie ustawa wskazuje okoliczności, w których prokuratorzy i sędziowie przebywający na zwolnieniu lekarskim zachowają prawo do 100 proc. wynagrodzenia. Dotyczy to np. nieobecności z powodu wypadku przy pracy albo w drodze do pracy lub z pracy oraz choroby powstałej w związku z szczególnymi właściwościami lub warunkami wykonywania czynności prokuratora lub sędziego. O tym, czy choroba powstała w związku z wykonywaniem czynności prokuratora lub sędziego ma rozstrzygać lekarz orzecznik ZUS.

Ustawa trafi teraz do Senatu.

Skrócenie procedury powoływania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie

Izba uchwaliła również nowelizację ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych, ustawy o Krajowej Radzie Sądownictwa oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Ustawa zakłada skrócenie procedury powoływania kandydatów na wolne stanowiska sędziowskie. W efekcie proponowane zmiany mają zlikwidować nierównomierne obciążenie sędziów orzekających w sądach, w których wolne stanowiska pozostają nieobsadzone przez dłuższy czas.

Polecamy także: Niższy zasiłek chorobowy dla mundurowych uchwalony przez Sejm

Obsadzanie wolnych stanowisk - czas

Obecnie obsadzanie wolnego stanowiska sędziowskiego trwa ponad rok (ok. 400 dni). Przyjęte zmiany spowodują, że procedura będzie trwać ok. 200 dni m.in. dzięki skróceniu jej poszczególnych etapów takich jak: złożenie wniosku o obwieszczenie wolnego stanowiska, publikacja w Monitorze Polskim informacji o wolnym stanowisku, prezentacja ministrowi sprawiedliwości wniosku kandydata. 

System teleinformatyczny

Usprawniony ma być także obieg dokumentów dzięki wykorzystaniu systemu teleinformatycznemu. Ustawa zakłada, że kandydaci do objęcia stanowiska sędziego będą zakładać konta w systemie teleinformatycznym, obsługującym to postępowanie (z wyjątkiem kandydatów na sędziów sądów wojskowych oraz administracyjnych). W systemie znajdą się wszystkie informacje i dokumenty niezbędne w toku postępowania nominacyjnego.

Ustawą, która ma zacząć obowiązywać od 1 października 2014 r. zajmie się teraz Senat.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

Ekspert firmy Xella Polska

Eksperci Budowy SILKA YTONG.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »