| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Była wiceminister pracy o zmianach w systemie emerytalnym i walce z bezrobociem

Była wiceminister pracy o zmianach w systemie emerytalnym i walce z bezrobociem

Była wiceminister pracy krytykuje zmiany w systemie emerytalnym i sposób walki rządu z bezrobociem.

Ekonomistka podkreśliła, że możemy liczyć na system emerytalny, ale tylko w wysokości, w jakiej zabezpiecza nam emerytury. W relacji do zarobków będą one niskie.
Zdaniem Agnieszki Chłoń-Domińczak, wprowadzane w ostatnich latach zmiany są złe. Potrzebna jest więc dyskusja nad ogólnym kształtem systemu emerytalnego, a także instrumenty, ułatwiające ludziom oszczędzanie na starość.

Agnieszka Chłoń-Domińczak dodała, że wysyłane przez ZUS informacje o przewidywanej emeryturze są trudno zrozumiałe. Tymczasem jeśli informacje o przyszłych emeryturach będą jasne, łatwiej będzie podejmować decyzje w sprawie zabezpieczenia na starość. Ekonomistka podkreśliła, że na emeryturze dostaniemy tyle, ile włożymy w czasie aktywności zawodowej. Jeśli więc pracujemy głównie na umowie-zleceniu lub umowie o dzieło, emerytura będzie niska.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Mówiąc o przedstawionych wczoraj propozycjach Platformy Obywatelskiej, mających ułatwić zakładanie firm, Agnieszka Chłoń-Domińczak wyraziła opinię, że nie rozwiążą one wszystkich problemów.

Ekonomistka uważa, że ludzie w wieku 50+ mają coraz większe szanse na znalezienie pracy. Wiąże się to z podniesieniem wieku emerytalnego i zmianami demograficznymi. Ekonomistka dodała jednak, że Polacy zbyt mało się dokształcają. Tymczasem umiejętności trzeba rozwijać przez całe życie, gdyż rynek pracy ciągle się zmienia. Agnieszka Chłoń-Domińczak oświadczyła, że urlop ojcowski jest zapisany w Kodeksie pracy i pracodawca nie ma prawa go odmówić ani szykanować pracownika, który z niego skorzysta. Jeśli tak się stanie, to można pozwać pracodawcę do sądu. Dodała, że urlop ojcowski i niedawno wprowadzony urlop rodzicielski są ważnymi instrumentami, mającymi poprawić sytuację na rynku pracy. Komentując informację, że mężczyźni częściej składają w sądach skargi na niesprawiedliwe traktowanie w porównaniu z kobietami, Agnieszka Chłoń-Domińczak powiedziała, że statystycznie kobiety nadal zarabiają mniej i częściej są dyskryminowane.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Anna Sosnowska Kancelaria Radcy Prawnego

radca prawny, ekspert prawa pracy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »