| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > W piątek wyniki uzgodnień nt. pakietu antykryzysowego

W piątek wyniki uzgodnień nt. pakietu antykryzysowego

Rząd ma nadzieję, że w piątek na posiedzeniu prezydium Komisji Trójstronnej uzyska uzgodnione przez związki zawodowe i pracodawców wspólne stanowisko na temat szczegółów rozwiązań pakietu antykryzysowego - powiedział w radiu TOK FM minister w kancelarii premiera Michał Boni.

Minister powiedział w środę, że związki i pracodawcy zastanawiali się, jak wypełnić treścią uzgodnione wcześniej 13 punktów pakietu antykryzysowego. "Nie ma jeszcze komunikatu - uzgodnionego stanowiska po rozmowach w zeszłym tygodniu. W piątek jest prezydium Komisji Trójstronnej, może wtedy strona rządowa otrzyma te uzgodnienia i rząd będzie mógł się do tego odnieść" - mówił.

Zapewnił, że rząd chce wprowadzić antykryzysowe rozwiązania dotyczące urlopów postojowych, które pomogą utrzymać zatrudnienie, a nie wypychać ludzi do bezrobocia. Rozwiązania dotyczące rozliczania czasu pracy i dopłat do kredytów hipotecznych zostały już przyjęte.

"Mam nadzieję, że na przyszłym posiedzeniu 19 maja Rada Ministrów będzie już mogła spokojnie przedyskutować rozwiązanie dotyczące kredytów mieszkaniowych, przyjąć je i skierować do parlamentu w trybie pilnym" - powiedział.

"Nie będziemy badali stanu majątkowego, nie będziemy patrzeć, kto w rodzinie pracuje, a kto nie; natomiast istotne jest, jak kredyt był brany - we wspólnocie majątkowej, w imieniu dwóch osób, czy pojedynczo" - mówił.

"Prawnicy zadają pytanie, czy w sytuacji wspólnoty można udzielać pomocy, bo odpowiedzialność prawna za kredyt hipoteczny jest inna. Chcę, żeby to wszystko zostało wyjaśnione, ale chcę również, by to rozwiązanie miało charakter jak najbardziej prosty" - powiedział.

Boni przypomniał, że ma to być dopłata w wysokości do 1200 zł miesięcznie zwrotnej pomocy z Funduszu Pracy. "To pomoc zwrotna, więc nie ma obaw o sytuację Funduszu Pracy" - podkreślił.

W ocenie Boniego, wypłaty za urlop postojowy powinny być bliskie pensji minimalnej. Połowę tej kwoty płaciłby pracodawca, a połowa pochodziłaby z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Według niego, pracodawcy po kryzysie powinni zwrócić tę część wypłaconych świadczeń w postaci podwyższonej składki na Fundusz. "Nie wiem, czy zostanie to zaakceptowane przez stronę społeczną; myślę że jest coraz bliżej tej akceptacji" - dodał.

W jego ocenie, jeśli w piątek na prezydium Komisji Trójstronnej rząd uzyska wspólne stanowisko związków i pracodawców w sprawie urlopów postojowych, to gotowe już rozwiązania prawne jak najszybciej po decyzji Rady Ministrów trafią do parlamentu.

Jeśli 15 maja byłyby te uzgodnienia, to w drugiej połowie maja projekt mógłby trafić do parlamentu, a ten, pracując w pilnym trybie, po 3-4 tygodniach prac skończyć uchwalanie ustaw - wyliczał.


reklama

Źródło:

PAP

Narzędzia kadrowego

POLECANE

UMOWY ZLECENIA 2017

reklama

Ostatnio na forum

Eksperci portalu infor.pl

ratalnie.com

Ratalnie.com to marka należąca do Lloyd Financial. Jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku na łatwo dostępne pożyczki gotówkowe opierające się na polskim kapitale.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »