| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Wzrost zatrudnienia w Polsce w porównaniu z innymi państwami UE

Wzrost zatrudnienia w Polsce w porównaniu z innymi państwami UE

Wzrost zatrudnienia w Polsce w porównaniu z innymi państwami UE jest wysoki. Wyższy wzrost osiągnęły jedynie 3 państwa - Wielka Brytania, Łotwa i Węgry.

Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP

Zatrudnienie w Unii Europejskiej wzrosło w I kwartale 2014 r. o 0,2 proc., a w samej strefie euro – zaledwie 0,1 proc. – wynika z najnowszych danych Eurostatu. – Polska znalazła się w ścisłej czołówce państw Wspólnoty, w których nastąpiła najszybsza poprawa sytuacji na rynku pracy – liczba osób mających zatrudnienie w naszym kraju wzrosła w tym samym okresie o 0,5 proc – przypomina ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski. Lepszy wynik odnotowały jedynie Wielka Brytania, Łotwa oraz Węgry, które z 1,5-procentowym wzrostem zatrudnienia w pierwszym kwartale były pod tym względem absolutnymi rekordzistami.

Zobacz: Co piąty pracodawca zwiększy wynagrodzenia

Najnowsze wyniki potwierdzają tezę, że polski rynek pracy jest w fazie odbicia. Pewien niepokój budzić może jednak fakt, iż ożywienie to stopniowo wytraca dotychczasową dynamikę (z +0,3 pkt proc. z lutego na marzec, do +0,1 pkt proc. z kwietnia na maj). Chociaż między marcem a majem odsetek zarejestrowanych bezrobotnych spadał o 0,5 pkt proc. miesięcznie, to w coraz większym stopniu odbywało się to za sprawą korzystnego wpływu czynników o charakterze sezonowym, a nie wynikało z poprawy koniunktury gospodarczej.

Pozytywne dane Eurostatu nie oznaczają więc, że dalsza poprawa sytuacji na rynku pracy w Polsce jest przesądzona. Powinno to skłaniać nasz rząd do podejmowania reform mających na celu tworzenie warunków sprzyjających wzrostowi zatrudnienia. Trudno zaliczyć do takich działań zbyt szybkie podnoszenie płacy minimalnej lub zwiększanie pozapłacowych kosztów pracy poprzez oskładkowanie umów cywilnoprawnych.

Zadaj pytanie: Forum

Martwić może również słaby wzrost zatrudnienia w krajach strefy euro, gdzie zwiększyło się ono jedynie o 0,1 proc. Od mniej więcej połowy 2011 roku coraz wyraźniej zarysowuje się dywergencja poziomów zatrudnienia pomiędzy państwami, które przyjęły euro, a tymi, które pozostały przy walutach krajowych. Podczas gdy Unia Europejska jako całość w zasadzie odrobiła już – pod względem liczby pracujących – straty poniesione w wyniku spowolnienia oraz recesji z lat 2011–2012, poziom zatrudnienia w samej strefie euro wciąż oscyluje wokół lokalnego minimum.

Źródło: Pracodawcy RP

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bartłomiej Ślawski

Country Manager VMware w Polsce

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK