| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Krytyka zamykania dostępu do zawodów medycznych

Krytyka zamykania dostępu do zawodów medycznych

Konfederacja Lewiatan uważa, że wstrzymanie naboru na pierwszy semestr nauki w zawodach technik farmaceutyczny, asystentka stomatologiczna i opiekunka dziecięca jest nieprzemyślane, nieuzasadnione i może negatywnie wpłynąć na rynek pracy oraz konkurencyjność firm.

Wstrzymanie naboru na pierwszy semestr nauki

Wstrzymanie naboru na pierwszy semestr nauki w zawodach technik farmaceutyczny, asystentka stomatologiczna i opiekunka dziecięca, co przewiduje rozporządzenie Ministerstwa Edukacji Narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego, należy uznać za nieprzemyślane, nieuzasadnione i mogące negatywnie wpłynąć na rynek pracy oraz na konkurencyjność przedsiębiorstw - uważa Konfederacja Lewiatan.

Polecamy: Unia uzna kwalifikacje polskich pielęgniarek

Zawody deficytowe/nadwyżkowe

Uzasadnienie tej zmiany jest formułowane na podstawie danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej określonych w „Monitoringu zawodów deficytowych i nadwyżkowych". Zbierane one są z powiatowych urzędów pracy i uwzględniają tylko i wyłącznie oferty pracodawców, którzy zgłaszają zapotrzebowanie na pracowników do Powiatowych Urzędów Pracy (PUP). Dotychczasowe doświadczenia związane z efektywnością działań publicznych służb zatrudnienia w pośrednictwie pracy powodują, że pracodawcy w procesie rekrutacji pomijają PUP-y. Przy rekrutacji pracowników w tych zawodach zdecydowanie częściej wykorzystywane są inne formy pozyskiwania pracowników, chociażby bezpośrednie kontakty ze szkołami i biurami karier. Dane dotyczące "zawodów deficytowych/nadwyżkowych" nie mogą stanowić jedynego źródła informacji o rynku pracy, gdyż nie są miarodajne i nie można na ich podstawie formułować wiarygodnych wniosków na temat sytuacji na rynku pracy.

Ale nawet z tych danych wynika, że zawód opiekunki dziecięcej znalazł się na 16 pozycji wśród zawodów, do których najbardziej poszukuje się pracowników. W 2012 roku braki w tym zawodzie oszacowano na - 1280 osób Natomiast zarówno w publikacji za 2012, jak i 2013 r. wśród zawodów nadwyżkowych (o większej liczbie zarejestrowanych bezrobotnych niż ofert pracy) nie znalazły się zawody asystenta stomatologicznego oraz technika farmacji.

Negatywny wpływ na dostępność usług farmaceutycznych i produktów leczniczych

Zdaniem Konfederacji Lewiatan likwidacja zawodu technika farmaceutycznego negatywnie wpłynie na dostępność usług farmaceutycznych i produktów leczniczych - zwłaszcza na terenach wiejskich. Wzrosną również koszty funkcjonowania aptek ogólnodostępnych, aptek szpitalnych i działów farmacji szpitalnej w związku z koniecznością zatrudnienia farmaceutów do czynności, które do tej pory wykonują technicy farmaceutyczni (czyli osoby wykonujące zawód średniego personelu medycznego).

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK