| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Krytyka zamykania dostępu do zawodów medycznych

Krytyka zamykania dostępu do zawodów medycznych

Konfederacja Lewiatan uważa, że wstrzymanie naboru na pierwszy semestr nauki w zawodach technik farmaceutyczny, asystentka stomatologiczna i opiekunka dziecięca jest nieprzemyślane, nieuzasadnione i może negatywnie wpłynąć na rynek pracy oraz konkurencyjność firm.

Technik farmaceutyczny

Warto pamiętać, że szkoły kształcące techników farmaceutycznych z wieloletnią tradycją mają do tego świetnie przygotowane pracownie i kadrę. W obliczu słabnącego znaczenia wykształcenia wyższego i problemów absolwentów szkół wyższych ze znalezieniem pracy, zamykanie możliwości kształcenia zawodowego w branży medycznej utrudni wielu młodym ludziom drogę do zdobycia zawodu cieszącego się zaufaniem społecznym w czasie krótszym niż na studiach. Również odsuwanie wejścia na rynek pracy jest niekorzystne z punktu widzenia gospodarki.

Asystentka stomatologiczna

Nie maleje również zainteresowanie kształceniem w zawodzie asystentki stomatologicznej, a lekarze stomatolodzy są bardzo zadowoleni z poziomu wiedzy i umiejętności zdobytych przez asystentki. Roczny cykl kształcenia zapewnia nabycie odpowiednich kwalifikacji zawodowych i umożliwia szybsze wejście na rynek pracy. W środowisku pracodawców rośnie zainteresowanie współpracą ze szkołami i zatrudnianiem asystentek stomatologicznych. W tym zakresie również w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia brak jest określenia racjonalnych przesłanek do wykreślenia tego zawodu (poza wzmianką, iż jest zawodem pokrewnym dla wspomnianego zawodu higienistka stomatologiczna).

Opiekunka dziecięca

Dziwi też wycofanie z klasyfikacji zawodów opiekunki dziecięcej, szczególnie w obliczu ciągłego deficytu personelu wychowania przedszkolnego. Na rynku pracy zauważalny jest wzrost popytu na tego rodzaju usługi. Do wykonywania odpowiedzialnych zadań związanych z opieką nad dziećmi, dotyczących tak opieki, jak i wychowania konieczne jest właściwe przygotowanie merytoryczne i praktyczne. Umożliwienie uzyskania kwalifikacji w szkołach policealnych daje szanse osobom dorosłym zdobycia wiedzy i umiejętności, które oprócz pewnych predyspozycji są konieczne w procesie opieki nad dziećmi, a dotychczasowe kształcenie w zawodzie opiekunki dziecięcej umożliwia także przygotowanie do opieki nad dzieckiem chorym czy niepełnosprawnym.

Zadaj pytanie: Forum

Usunięcie tego zawodu spowoduje zwiększenie „szarej strefy", a osoby zatrudniające opiekunki stracą szansę na zaoferowanie pracy osobom o fachowych kwalifikacjach. Ponadto ograniczony dostęp do opieki nad dziećmi utrudni godzenie życia zawodowego z prywatnym, a kobiety będą miały większe problemy z powrotem na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka. Jest to działanie dokładnie odwrotne do deklarowanego przez rząd w ramach szeroko pojętej polityki prorodzinnej.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Business Media Software Solutions

Firma zajmuje się zastosowaniem nowoczesnych technologii w procesie nauczania, komunikacji w biznesie i e-learningu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK