| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Krytyka zamykania dostępu do zawodów medycznych

Krytyka zamykania dostępu do zawodów medycznych

Konfederacja Lewiatan uważa, że wstrzymanie naboru na pierwszy semestr nauki w zawodach technik farmaceutyczny, asystentka stomatologiczna i opiekunka dziecięca jest nieprzemyślane, nieuzasadnione i może negatywnie wpłynąć na rynek pracy oraz konkurencyjność firm.

Technik farmaceutyczny

Warto pamiętać, że szkoły kształcące techników farmaceutycznych z wieloletnią tradycją mają do tego świetnie przygotowane pracownie i kadrę. W obliczu słabnącego znaczenia wykształcenia wyższego i problemów absolwentów szkół wyższych ze znalezieniem pracy, zamykanie możliwości kształcenia zawodowego w branży medycznej utrudni wielu młodym ludziom drogę do zdobycia zawodu cieszącego się zaufaniem społecznym w czasie krótszym niż na studiach. Również odsuwanie wejścia na rynek pracy jest niekorzystne z punktu widzenia gospodarki.

Asystentka stomatologiczna

Nie maleje również zainteresowanie kształceniem w zawodzie asystentki stomatologicznej, a lekarze stomatolodzy są bardzo zadowoleni z poziomu wiedzy i umiejętności zdobytych przez asystentki. Roczny cykl kształcenia zapewnia nabycie odpowiednich kwalifikacji zawodowych i umożliwia szybsze wejście na rynek pracy. W środowisku pracodawców rośnie zainteresowanie współpracą ze szkołami i zatrudnianiem asystentek stomatologicznych. W tym zakresie również w uzasadnieniu do projektu rozporządzenia brak jest określenia racjonalnych przesłanek do wykreślenia tego zawodu (poza wzmianką, iż jest zawodem pokrewnym dla wspomnianego zawodu higienistka stomatologiczna).

Opiekunka dziecięca

Dziwi też wycofanie z klasyfikacji zawodów opiekunki dziecięcej, szczególnie w obliczu ciągłego deficytu personelu wychowania przedszkolnego. Na rynku pracy zauważalny jest wzrost popytu na tego rodzaju usługi. Do wykonywania odpowiedzialnych zadań związanych z opieką nad dziećmi, dotyczących tak opieki, jak i wychowania konieczne jest właściwe przygotowanie merytoryczne i praktyczne. Umożliwienie uzyskania kwalifikacji w szkołach policealnych daje szanse osobom dorosłym zdobycia wiedzy i umiejętności, które oprócz pewnych predyspozycji są konieczne w procesie opieki nad dziećmi, a dotychczasowe kształcenie w zawodzie opiekunki dziecięcej umożliwia także przygotowanie do opieki nad dzieckiem chorym czy niepełnosprawnym.

Zadaj pytanie: Forum

Usunięcie tego zawodu spowoduje zwiększenie „szarej strefy", a osoby zatrudniające opiekunki stracą szansę na zaoferowanie pracy osobom o fachowych kwalifikacjach. Ponadto ograniczony dostęp do opieki nad dziećmi utrudni godzenie życia zawodowego z prywatnym, a kobiety będą miały większe problemy z powrotem na rynek pracy po przerwie związanej z urodzeniem dziecka. Jest to działanie dokładnie odwrotne do deklarowanego przez rząd w ramach szeroko pojętej polityki prorodzinnej.

Źródło: Konfederacja Lewiatan

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

WWW.SCANDIHOME.PL

Sklep internetowy ze skandynawskimi dodatkami do wnętrz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK