| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Dziś Światowy Dzień Walki z Pracą Dzieci

Dziś Światowy Dzień Walki z Pracą Dzieci

Dziś (12 czerwca) przypada Światowy Dzień Walki z Pracą Dzieci. Praca najmłodszych nigdy nie powinna zagrażać ich życiu, zdrowiu i nauce. To problem ogólnoświatowy, który sprzyja powstawaniu sytuacji wyzysku ludzi młodych. Jak temu zapobiegać?

Problem pracy dzieci na świecie

Światowy Dzień Walki z Pracą Dzieci zwraca uwagę na problem wyzysku najmłodszych. Służy edukacji społeczeństwa. To Światowy Dzień Walki z Pracą Dzieci, obchodzony 12 czerwca. Każdego dnia na świecie pracują 352 miliony dzieci. Często w zamian otrzymują jedynie niewielkie wynagrodzenie lub posiłek. Wśród nich aż 180 milionów jest zmuszanych do pracy w warunkach zagrażających życiu i zdrowiu. Dzieci wykonują prace ponad swoje siły i umiejętności, a tym samym są pozbawione szczęśliwego i spokojnego dzieciństwa. Pracują w kopalniach, zakładach przemysłowych, obsługują ogromne maszyny, stykają się z chemikaliami i pestycydami. Często nie mają zapewnionych podstawowych środków bezpieczeństwa i opieki medycznej.

Zobacz: Zatrudnianie dzieci

Światowy Dzień Walki z Pracą Dzieci

Dlatego, aby zwrócić uwagę na ten problem, z inicjatywy Międzynarodowej Organizacji Pracy - MOP w 2002 roku został ustanowiony Światowy Dzień Walki z Pracą Dzieci. Z tej okazji w wielu krajach odbywają się debaty polityczne, występy, koncerty i festyny. Ich celem jest propagowanie działań na rzecz eliminowania najgorszych form pracy dzieci.

Kraje rozwijające się

Najwięcej dzieci pracuje w krajach rozwijających się. Problem ten jest szczególnie poważny w Afryce Subsaharyjskiej, gdzie niemal co trzecie dziecko między 5. a 14. rokiem życia jest zmuszone do podjęcia działalności zarobkowej. Najwięcej pracujących dzieci mieszka w Azji, bo aż 127 milionów. Często wykorzystywane są ich zdolności manualne, na przykład w warsztatach tkackich lub szwalniach.

Najwięcej na świecie nieletnich pracowników jest w Indiach. Według danych MOP, pracuje tam ponad 12,5 miliona dzieci z czego 20 procent to bardzo źle traktowani służący. Inne organizacje mówią nawet, że liczba pracujących dzieci jest znacznie większa i może sięgać nawet 45. milionów.

Polecamy: Zatrudnienie młodocianych do prac sezonowych

Zatrudnianie dzieci w Polsce

W Polsce Kodeks Pracy zabrania zatrudniania dzieci poniżej 16. roku życia, choć przepisy przewidują wyjątki od tej zasady. Kodeks pracy nie przewiduje jednak dolnej granicy wieku dzieci, które mogą być zatrudnione. Wykonywanie pracy lub innych zajęć zarobkowych przez dziecko poniżej 16. roku życia jest dozwolone wyłącznie na rzecz podmiotu prowadzącego działalność kulturalną, artystyczną, sportową lub reklamową. Działalności reklamowej lub artystycznej nie można mylić z promocją. Dlatego na przykład, dwunastolatek nie może być zatrudniony przy rozdawaniu ulotek.

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Daniel Kotyras

Dyrektor ds. Marketingu i PR w NetArt

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK