| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Maksymalnie 24. miesięczna umowa na czas określony

Maksymalnie 24. miesięczna umowa na czas określony

Podczas aktualnego, 69. posiedzenia Sejmu, posłowie zajmą się między innymi projektem nowelizacji kodeksu pracy, która zakłada m.in. wprowadzenie do kodeksu pracy maksymalnej, dopuszczalnej długości umów zawartych na czas określony oraz podniesienie maksymalnej wysokości odszkodowania dla pracowników za niezgodne z prawem rozwiązanie umów o pracę.

Zgodnie z projektem łączny czas zatrudnienia pracownika na czas określony u jednego pracodawcy nie będzie mógł być dłuższy niż 24 miesiące. Przekroczenie tego terminu będzie oznaczać automatyczne zawarcie umowy o pracę na czas nieokreślony. Projekt dopuszcza wydłużenie zatrudnienia pracownika na czas określony do 36 miesięcy na mocy układu zbiorowego lub regulaminu pracy uzgodnionego z zakładowymi związkami zawodowymi. Projekt nie dotyczy umów zawieranych np. na zastępstwo, na czas usprawiedliwionej nieobecności pracownika. 

Zobacz także: Maksymalny czas trwania umowy na czas określony

Autorzy projektu proponują też podniesienie maksymalnej wysokości odszkodowań dla pracowników za niezgodne z prawem rozwiązanie umów z równowartości wynagrodzenia za 3 miesiące do kwoty wynagrodzenia za 12 miesięcy pracy. Projekt przewiduje także zmiany w okresie wypowiedzenia w przypadku umów na czas określony. Wnioskodawcy chcą, aby rozwiązanie umowy za wypowiedzeniem było możliwe w przypadku umów zawieranych na okres powyżej 12 miesięcy. Jeśli umowa o pracę została zawarta na czas powyżej 12 miesięcy, okres wypowiedzenia wynosiłby 2 tygodnie, a w przypadku umów zawieranych na okres powyżej 18 miesięcy – wypowiedzenie wynosiłoby 1 miesiąc.

Projekt wpłynął do Sejmu 26 lutego 2014 r. z inicjatywy grupy posłów KP SLD. 10 kwietnia został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: sejm.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

GLC

Doradztwo podatkowe i prawne. Outsourcing usług księgowych i HR. Audyty finansowe.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK