| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJA MOBILNA | PRACA W INFOR | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Sejm pracuje nad zwiększeniem ochrony pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy

Sejm pracuje nad zwiększeniem ochrony pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy

Podczas odbywającego się w bieżącym tygodniu 68. posiedzenia sejmu, posłowie zajęli się projektem zmian w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, celem której jest wzmocnienie ochrony roszczeń pracowniczych w przypadku niewypłacalności przedsiębiorcy, którego upadłość ogłosił sąd zagraniczny.

Zgodnie z projektem zwalniani pracownicy otrzymają pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (m.in. zaległe pensje i odprawy) także w przypadku wszczęcia tzw. wtórnego postępowania upadłościowego. Chodzi o sytuację, gdy sąd innego państwa UE jako pierwszy ogłosi upadłość firmy, a sąd w Polsce podejmie postępowanie wtórne.

Zobacz także: Odprawy z tytułu zwolnień grupowych w 2014 r.

Obecnie w polskim prawie tzw. wtórna upadłość nie jest przesłanką niewypłacalności. Pierwsze czytanie projektu odbyło się 13 marca 2014 r. w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Następnie nad propozycjami zmian w prawie pracowała podkomisja stała do spraw rynku pracy. Ostatecznie zaproponowano m.in., aby nowelizacja weszła w życie nie z dniem ogłoszenia, ale po upływie 14 dni od jej publikacji w Dzienniku Ustaw. Sprawozdawcą komisji była posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka. W bloku głosowań odbędzie się trzecie czytanie projektu.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: sejm.gov.pl

reklama

Narzędzia kadrowego

POLECANE

PRAWO PRACY DLA RODZICÓW

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

WYDARZENIA

Eksperci portalu infor.pl

StukPuk.pl

Jesteśmy grupą młodych ludzi zdrowo stukniętych na punkcie materiałów budowlanych, którzy pewnego dnia wpadli na pomysł, aby pasję i doświadczenie przekuć w sukces.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »