| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Sejm pracuje nad zwiększeniem ochrony pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy

Sejm pracuje nad zwiększeniem ochrony pracowników w razie niewypłacalności pracodawcy

Podczas odbywającego się w bieżącym tygodniu 68. posiedzenia sejmu, posłowie zajęli się projektem zmian w ustawie o ochronie roszczeń pracowniczych w razie niewypłacalności pracodawcy, celem której jest wzmocnienie ochrony roszczeń pracowniczych w przypadku niewypłacalności przedsiębiorcy, którego upadłość ogłosił sąd zagraniczny.

Zgodnie z projektem zwalniani pracownicy otrzymają pieniądze z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych (m.in. zaległe pensje i odprawy) także w przypadku wszczęcia tzw. wtórnego postępowania upadłościowego. Chodzi o sytuację, gdy sąd innego państwa UE jako pierwszy ogłosi upadłość firmy, a sąd w Polsce podejmie postępowanie wtórne.

Zobacz także: Odprawy z tytułu zwolnień grupowych w 2014 r.

Obecnie w polskim prawie tzw. wtórna upadłość nie jest przesłanką niewypłacalności. Pierwsze czytanie projektu odbyło się 13 marca 2014 r. w Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Następnie nad propozycjami zmian w prawie pracowała podkomisja stała do spraw rynku pracy. Ostatecznie zaproponowano m.in., aby nowelizacja weszła w życie nie z dniem ogłoszenia, ale po upływie 14 dni od jej publikacji w Dzienniku Ustaw. Sprawozdawcą komisji była posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka. W bloku głosowań odbędzie się trzecie czytanie projektu.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: sejm.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Mateusz Ostrowski

Analityk rynku produktów bankowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK