| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ułatwienia w płaceniu składek zdrowotnych pracowników delegowanych do Mołdawii

Ułatwienia w płaceniu składek zdrowotnych pracowników delegowanych do Mołdawii

W dniu dzisiejszym, 23 maja br. wchodzi w życie ustawa wyrażająca zgodę na ratyfikowanie umowy z Mołdawią. Ustawa ta wprowadza ułatwienia w opłacaniu składek zdrowotnych od pracowników delegowanych do pracy w Mołdawii.

W ustawie Sejm upoważnia prezydenta do ratyfikowania Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Mołdawii o ubezpieczeniu społecznym, podpisanej w Warszawie 9 września 2013 r.

Zapisz się na nasz newsletter

Celem umowy jest uregulowanie kwestii związanych z ubezpieczeniami społecznymi obywateli Polski i Mołdawii migrujących zarobkowo między obu krajami. Umowa dotyczy m.in. rent i emerytur z tytułu przepracowanych lat, niezdolności do pracy i wypadków przy pracy. Umowa wprowadza ułatwienia dla pracodawców delegujących zatrudnionych do pracy za granicą. Dotychczas pracodawca odprowadzał podwójnie składki na ubezpieczenia społeczne tj. zarówno w Polsce, jak i w Mołdawii. Dzięki ratyfikacji będzie odprowadzał składkę tylko do jednego systemu ubezpieczeń. Umowa daje stronom możliwość wzajemnego sumowania okresów ubezpieczenia społecznego osób odprowadzających składki w Polsce i w Mołdawii. Oznacza to, że na podstawie wyliczonych składek odprowadzanych do systemu polskiego i mołdawskiego przyznana będzie mogła być np. emerytura.

Sejm uchwalił ustawę 14 marca 2014 r. Prezydent podpisał ją 23 kwietnia br. Ustawa wchodzi w życie 23 maja br.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: sejm.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Integra Consulting Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK