| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Społeczny wymiar bezrobocia

Społeczny wymiar bezrobocia

Jak wynika z badania CBOS, w co czwartej polskiej rodzinie można spotkać osoby bezrobotne i poszukujące pracy. Osoby uznające się za bezrobotne, stanowią 13 procent dorosłych Polaków. Dodatkowo blisko jedna trzecia badanych deklaruje, iż doświadczyła bezrobocia w przeszłości.

Prawie trzy piąte osób określających się jako bezrobotne (58 procent) przyznaje, iż pozostaje bez pracy dłużej niż rok. Nadal większość bezrobotnych - 55 procent - jest zarejestrowana w urzędzie pracy, przy czym w ostatnim roku nieco przybyło niezarejestrowanych - wzrost o 4 punkty.

Jak pokazuje badanie CBOS, podstawowe źródło utrzymania bezrobotnych to niezmiennie wsparcie finansowe członków rodziny, choć obecnie jest ono wskazywane rzadziej niż przed rokiem (spadek o 5 punktów). Częściej niż rok temu bezrobotni deklarują, że podejmują prace dorywcze (wzrost o 7 punktów).

Zobacz także: Nowe formy wsparcia dla młodych bezrobotnych

Wśród osób określających się jako bezrobotne, 23 procent nie poszukuje pracy, a 25 procent nie jest gotowych do jej podjęcia w najbliższym czasie.

Jak czytamy w komunikacie CBOS uznając za bezrobotnych wyłącznie te osoby, które są zarejestrowane w urzędzie pracy, poszukują zatrudnienia i gotowe są je podjąć jak najszybciej, status bezrobotnego można przypisać - na podstawie uzyskanych deklaracji - co szesnastemu dorosłemu Polakowi (6 procent).

Badania przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo w dniach 6-12 marca oraz 3-9 kwietnia 2014 roku na liczącej łącznie 2126 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

KPRF Law Office

Nowy wymiar obsługi prawnej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK