| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ułatwienia dla cudzoziemców w uzyskaniu pozwoleń na pracę

Ułatwienia dla cudzoziemców w uzyskaniu pozwoleń na pracę

Ma być mniej formalności w legalizowaniu pobytu. Łatwiej też będzie w załatwieniu pozwolenia na pracę. Takie zmiany zakłada nowe prawo o cudzoziemcach, które wejdzie w życie od 1 maja.

Obecnie, legalnych gości z zagranicznym paszportem, przebywa u nas ponad 120 tysięcy. Mogłoby ich być więcej zwłaszcza w okresie prac sezonowych - wyjaśnia szef urzędu ds.cudzoziemców Rafał Rogala. I m.in. dlatego, od maja będzie mniej formalności związanych z pozwoleniem na pracę.

Zobacz także: Zmiany w zatrudnianiu cudzoziemców od stycznia 2014 r.

Obecnie pracodawca chcący zatrudnić cudzoziemca, musiał najpierw starać się dla niego o pozwolenie na pracę, a dopiero później starać się o pozwolenie na pobyt. Z dniem wejścia w życie nowych przepisów, dwie procedury będą połączone. 

Cudzoziemiec do tej pory musiał przedstawiać w urzędzie papiery potwierdzające, że legalnie wynajmuje mieszkanie. Od 1 maja, jak wyjaśnia Rafał Rogala, ma się to zmienić. Podstawą pobytu czasowego będzie jedynie wskazanie przez cudzoziemca miejsca zamieszkania i udowodnienia posiadanie odpowiednich środków na poziomie minimum socjalnego. Ponadto cudzoziemcy będą mogli występować o pobyt czasowy na okres nie jak do tej pory 2, ale 3 lat. Mniej restrykcyjnie przestrzegane też będą terminy przedłużania pobytu.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Dotychczas cudzoziemcy musieli złożyć odpowiednie dokumenty najpóźniej 45 dni przed upływem ważności dotychczasowej karty pobytu. Od maja wniosek o przedłużenie pobytu, cudzoziemiec będzie mógł złożyć nawet w ostatnim dniu swojego legalnego przebywania w Polsce. 

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Russell Bedford Poland Sp. z o.o.

Grupa doradcza Russell Bedford jest członkiem międzynarodowej sieci niezależnych firm doradczych Russell Bedford International, zrzeszających prawników, audytorów, doradców podatkowych, księgowych, finansistów oraz doradców biznesowych. Russell Bedford doradza klientom w ponad 90 krajach na całym świecie. Grupa posiada ponad 290 biur i zatrudnia ok. 7.000 profesjonalnych doradców.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK