| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > ZUS w roli zakładu emerytalnego – opinia NIK

ZUS w roli zakładu emerytalnego – opinia NIK

NIK ocenia ZUS w roli zakładu emerytalnego, a dokładnie realizację przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych zapisów ustawy z 6 grudnia 2013 r. czyniącej z ZUS zakład emerytalny. Jaką opinię wydała Najwyższa Izba Kontroli?

"Najwyższa Izba Kontroli pozytywnie ocenia przygotowania Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do realizacji zadań wynikających z wejścia w życie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z określeniem zasad wypłaty emerytur ze środków zgromadzonych w otwartych funduszach emerytalnych, a także przebieg procesu przejęcia od OFE 51,5 % aktywów. Prezes ZUS podjął działania przygotowujące jednostki organizacyjne Zakładu do realizacji zadań wynikających z wejścia w życie ustawy. W tym celu nawiązał współpracę i współdziałał z otwartymi funduszami emerytalnymi, Ministrem Finansów, Zarządem Krajowego Depozytu Papierów Wartościowych SA i Zarządem PKO BP SA (...). Przygotowano również i wdrożono stosowne wewnętrzne wytyczne i instrukcje, a firmom zewnętrznym zlecono usługi dotyczące zarówno dostosowania systemów informatycznych do realizacji nowych zadań ustawowych, jak i z zakresu doradztwa i audytu procesu przygotowania do przejęcia aktywów. W ramach działań przygotowujących, przeprowadzono analizę potencjalnych zagrożeń i ryzyk we wdrażaniu nowych rozwiązań" - czytamy w sporządzonym przez NIK "Wystąpieniu pokontrolnym".

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Kontrolerzy NIK pozytywnie ocenili przygotowanie ZUS do realizacji ustawy z 6 grudnia 2013 roku we wszystkich siedmiu badanych obszarach, tj.: przygotowania do realizacji zadań wynikających z reformy systemu emerytalnego, dostosowania systemów informatycznych do wykonywania nowych zadań, wydatków na dostosowania Zakładu do wykonywania nowych zdań ustawowych, prawidłowości przyjęcia 51,5 % aktywów OFE, prawidłowości realizacji pozostałych zadań ustawowych (m.in. wymiana danych z OFE), uczestnictwa ZUS w pracach nad projektem ustawy oraz dokonanej oceny wpływu zmian na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: ZUS

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK