| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Sejm zajmie się świadczeniami dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych

Sejm zajmie się świadczeniami dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych

Trwa 65 posiedzenie Sejmu, podczas którego jednym z punktów pracy posłów będą cztery projekty ustaw, których przedmiotem są świadczenia dla opiekunów dorosłych osób niepełnosprawnych.

Posłowie rozpatrzą w pierwszym czytaniu rządowy projekt ustawy o wypłacie zasiłków dla opiekunów. Projekt wykonuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 5 grudnia 2013 r. Trybunał uznał za niezgodne z konstytucją dwa przepisy ustawy z 7 grudnia 2012 r., które unieważniły z mocą od 1 lipca 2013 r. decyzje przyznające opiekunom dorosłych osób niepełnosprawnych świadczenia pielęgnacyjne. Zgodnie z projektem opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych, którzy zrezygnowali lub nie podjęli pracy, ze względu na konieczność zapewnienia opieki niepełnosprawnemu, otrzymają nowy rodzaj świadczenia - zasiłek dla opiekunów. Otrzymają go zarówno wstecz - za okres od 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego wejście w życie ustawy w życie – jak i od wejścia w życie ustawy, pod warunkiem, że zgodnie z kryteriami obowiązującymi na koniec 2012 r. byli uprawnieni do otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego. Rząd ustalił wysokość zasiłku dla opiekunów na 520 zł miesięcznie, bez względu na wysokość dochodu w rodzinie. Za okres od 1 lipca 2013 r. do dnia poprzedzającego wejście w życie ustawy zostanie on wypłacony z odsetkami ustawowymi. Zasiłki będą przyznawane na wniosek, który będzie musiał być złożony w ciągu 4 miesięcy od wejścia w życie ustawy. Osoby uprawnione do złożenia wniosku zostaną o tym poinformowane przez wójta, burmistrza lub prezydenta miasta w terminie 14 dni od wejścia w życie projektowanej ustawy. Rząd przyjął projekt 25 marca 2014 r. Tego samego dnia wpłynął on do Sejmu. 26 marca 2014 r. został skierowany do pierwszego czytania na posiedzeniu Sejmu. Projekt uzasadni Minister Pracy i Polityki Społecznej.

Zobacz koniecznie: Uzasadnienie dysproporcji świadczeń dla niepełnosprawnych dzieci i dorosłych

Poselski projekt zawarty w druku nr 1766 został wniesiony przez grupę posłów KP SLD. Projekt przyznaje specjalny zasiłek opiekuńczy osobie sprawującej opiekę nad osobą, której niepełnosprawność powstała po 25. roku życia, bez względu na dochód rodziny osoby wymagającej opieki i sprawującej opiekę i w przypadku gdy osoby te nie podejmują pracy zarobkowej w związku ze sprawowaniem stałej opieki. Projekt wpłynął do Sejmu 1 sierpnia 2013 r. Wnioskodawców reprezentuje posłanka Anna Bańkowska.

Poselski projekt o numerze druku 1767 wniosła grupa posłów KP PIS. Projekt uchyla przepisy wprowadzające kwotę kryterium dochodowego, od którego można ubiegać się o przyznanie specjalnego zasiłku opiekuńczego oraz wprowadza przepis, zgodnie z którym specjalny zasiłek opiekuńczy będzie przysługiwać osobom, które zrezygnowały z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej w związku z koniecznością sprawowania stałej opieki, przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy, nad niepełnosprawnymi członkami rodzin. Projekt wpłynął do Sejmu 17 lipca 2013 r. Uzasadnienie przedstawi poseł Stanisław Szwed.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Sejm.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Wicherkiewicz

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK