| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Aktywność ekonomiczna ludności i popyt na pracę w IV kwartale 2013 r.

Aktywność ekonomiczna ludności i popyt na pracę w IV kwartale 2013 r.

Główny Urząd Statystyczny podał informacje na temat aktywności ekonomicznej ludności i popytu na pracę w IV kwartale 2013 r.

Kwartalna informacja o aktywności ekonomicznej ludności (IV kwartał 2013 r.)

Wyniki Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności (BAEL) przeprowadzonego w IV kwartale 2013 r. wskazują, że w porównaniu z IV kwartałem 2012 roku:

  • nastąpił wzrost populacji osób pracujących przy jednoczesnym spadku zbiorowości bezrobotnych (odpowiednio wzrost o 77 tys., tj. o 0,5% i spadek o 57 tys., tj. o 3,2%),
  • wskaźnik zatrudnienia zwiększył się o 0,2 p. proc., zaś stopa bezrobocia obniżyła się o 0,3 p.proc.,
  • liczba pracowników najemnych posiadających umowę o pracę na czas określony zwiększyła się o 116 tys. (tj. o 3,6%),
  • liczba osób pracujących poszukujących innej pracy zmniejszyła się o 12 tys., tj. o 3,2%, przy czym nadal dla ponad połowy z nich powodem poszukiwania pozostaje chęć poprawy warunków finansowych,
  • nastąpiło zmniejszenie udziału osób biernych zawodowo, dla których przyczyną bierności była nauka i uzupełnianie kwalifikacji oraz choroba lub niesprawność, nadal blisko połowa populacji biernych zawodowo to osoby w wieku produkcyjnym, a najczęściej występującymi przyczynami bierności w tej grupie, tak jak dotychczas, pozostają: nauka i uzupełnianie kwalifikacji, obowiązki rodzinne, choroba lub niesprawność, emerytura.

W porównaniu z III kwartałem 2013 r. odnotowano nieznaczny spadek liczby osób pracujących oraz bezrobotnych (odpowiednio o 0,2% i 0,8%). Liczba biernych zawodowo zwiększyła się o 0,3%.

Zobacz również serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Popyt na pracę w IV kwartale 2013 roku (monitoring rynku pracy)

Liczba pracujących w podmiotach zatrudniających 1 osobę lub więcej w końcu IV kwartału 2013 roku wyniosła 10593,6 tys. osób, w tym ponad 2/3 to pracujący w sektorze prywatnym (68,6%). Udział pracujących w podmiotach według wielkości w ogólnej liczbie pracujących kształtował się następująco: w jednostkach dużych – 58,7%, w jednostkach średnich – 25,3% oraz małych – 16,0%. Najwięcej pracujących było w jednostkach prowadzących działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego (głównie w sektorze prywatnym i jednostkach dużych), handlu; napraw pojazdów samochodowych (głównie w sektorze prywatnym i jednostkach dużych), edukacji (z przewagą sektora publicznego i jednostek dużych i średnich). W ogólnej liczbie pracujących największą grupę stanowili specjaliści – 22,1% (w głównej mierze specjaliści szkolnictwa), robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy - 15,4% (najczęściej robotnicy obróbki metali i mechanicy maszyn i urządzeń i pokrewni), pracownicy biurowi (przede wszystkim pracownicy obsługi klienta) - 13,1%, a także pracownicy usług i sprzedawcy (głównie sprzedawcy i pokrewni) - 13,0%.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Źródło: GUS

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Krajowa Izba Doradców Podatkowych

Samorząd zawodowy doradców podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK