| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ocena odrzucenia zakazu handlu we wszystkie niedziele

Ocena odrzucenia zakazu handlu we wszystkie niedziele

Posłowie odrzucili w pierwszym czytaniu dwa projekty zmierzające do wprowadzenia zakazu pracy w placówkach handlowych w niedziele. Jaka jest ocena odrzucenia zakazu handlu we wszystkie niedziele?

Odrzucenie już w pierwszym czytaniu dwóch projektów zmierzających do wprowadzenia zakazu pracy w placówkach handlowych w niedziele jest głosem rozsądku naszych parlamentarzystów. To dobra decyzja zarówno dla rynku pracy, jak i gospodarki – komentuje Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP. Pierwszy projekt zmiany Kodeksu pracy został przygotowany przez grupę posłów PiS, PO, PSL i SP jeszcze w połowie zeszłego roku. Drugim był projekt obywatelski przygotowany przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Wolna Niedziela”.

Zobacz również serwis: Czas pracy

Wprowadzenie w życie zakazu handlu w niedziele wiązałoby się z wysokimi kosztami społecznymi – zwiększeniem bezrobocia i wolniejszym wzrostem gospodarczym. Konsekwencją takiego rozwiązania byłoby bowiem ograniczenie konsumpcji oraz wpływów z podatków, co oznaczałoby pogłębienie deficytu budżetowego. Zadziwiające jest to, że wnioskodawcy projektów przewidywali dokładnie odwrotne skutki społeczno-gospodarcze.

Szacujemy, że na skutek wprowadzenia zakazu w samym tylko sektorze handlu pracę mogłoby stracić ok. 25 tys. osób. Natomiast uwzględniając usługi powiązane i produkcję, zagrożonych byłoby nawet 50–70 tys. miejsc pracy. Warto przy tym wskazać przykład Kanady, gdzie w wyniku zniesienia zakazu handlu w niedziele w poszczególnych regionach zatrudnienie w sektorze handlu detalicznego wzrosło od 5% do 12%.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Warto przy okazji zauważyć, że od podobnych pomysłów odchodzi się nawet w państwach wysokorozwiniętych. Poza tym w wielu krajach kompetencje decyzyjne w tym zakresie scedowano na władze regionalne bądź lokalne, a także stworzono liczne wyjątki i odstępstwa (np. w Niemczech, Francji, we Włoszech). Miało to właśnie związek z troską o rynek pracy, gospodarkę oraz komfort życia obywateli.

Wioletta Żukowska, ekspert Pracodawców RP

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Aleksandra Chołub

Kancelaria Adwokacka Aleksandra Chołub

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK