| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Polskie Urzędy Pracy bliżej europejskich standardów

Polskie Urzędy Pracy bliżej europejskich standardów

Zmiany w funkcjonowaniu polskich Urzędów Pracy przybliżą Polskę do europejskich standardów. Czy zwiększy się efektywność instytucji i instrumentów rynku pracy?

Przyjęcie przez sejm nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przybliży urzędy pracy do europejskich standardów – mówi Monika Zaręba, ekspert Pracodawców RP. Ideą przyjętych przez sejm zmian jest zwiększenie efektywności instytucji oraz instrumentów rynku pracy przy istniejących zasobach i możliwościach, a także zmobilizowanie bezrobotnych do aktywnego poszukiwania zatrudnienia. Nie będą jednak pozostawieni samym sobie – pomogą im doradcy z urzędów pracy oraz instytucje współpracujące z nimi, np. akademickie biura karier czy prywatne agencje zatrudnienia.

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Trwająca od roku intensywna debata – z udziałem m.in. przedstawicieli pracodawców, związków zawodowych, urzędów pracy, samorządów, fundacji i stowarzyszeń – pozwoliła na zmodyfikowanie wielu z pierwotnie proponowanych rozwiązań, tak by lepiej odpowiadały one na realne potrzeby gospodarki. Część rozwiązań testowano w trakcie realizacji projektów pilotażowych. Nadszedł już najwyższy czas, aby tak oczekiwane zmiany mogły zostać zastosowane na terenie całego kraju i abyśmy mogli uczciwie zweryfikować ich efekt za dwa lata – tak jak przewiduje to nowelizacja ustawy. Z pewnością można już dziś powiedzieć, że zmiany te są zgodne z trendami, jakie wyznaczają publiczne służby zatrudnienia w całej Europie.

Monika Zaręba, ekspert Pracodawców RP

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

JSLegal Jankowki & Stroiński

Adwokacka Spółka Partnerska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK