| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Polskie Urzędy Pracy bliżej europejskich standardów

Polskie Urzędy Pracy bliżej europejskich standardów

Zmiany w funkcjonowaniu polskich Urzędów Pracy przybliżą Polskę do europejskich standardów. Czy zwiększy się efektywność instytucji i instrumentów rynku pracy?

Przyjęcie przez sejm nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy przybliży urzędy pracy do europejskich standardów – mówi Monika Zaręba, ekspert Pracodawców RP. Ideą przyjętych przez sejm zmian jest zwiększenie efektywności instytucji oraz instrumentów rynku pracy przy istniejących zasobach i możliwościach, a także zmobilizowanie bezrobotnych do aktywnego poszukiwania zatrudnienia. Nie będą jednak pozostawieni samym sobie – pomogą im doradcy z urzędów pracy oraz instytucje współpracujące z nimi, np. akademickie biura karier czy prywatne agencje zatrudnienia.

Zobacz również serwis: Młodociani, niepełnosprawni, bezrobotni

Trwająca od roku intensywna debata – z udziałem m.in. przedstawicieli pracodawców, związków zawodowych, urzędów pracy, samorządów, fundacji i stowarzyszeń – pozwoliła na zmodyfikowanie wielu z pierwotnie proponowanych rozwiązań, tak by lepiej odpowiadały one na realne potrzeby gospodarki. Część rozwiązań testowano w trakcie realizacji projektów pilotażowych. Nadszedł już najwyższy czas, aby tak oczekiwane zmiany mogły zostać zastosowane na terenie całego kraju i abyśmy mogli uczciwie zweryfikować ich efekt za dwa lata – tak jak przewiduje to nowelizacja ustawy. Z pewnością można już dziś powiedzieć, że zmiany te są zgodne z trendami, jakie wyznaczają publiczne służby zatrudnienia w całej Europie.

Monika Zaręba, ekspert Pracodawców RP

Zadaj pytanie: Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Nina Sosińska

Rozwojem zawodowym zajmuję się już od 35 lat. Jestem nauczycielem, trenerem, coachem, facylitatorem i konsultantem. W 2004 roku otrzymałam zaszczytny tytuł laureatki konkursu „Dyrektor Personalny Roku 2004”. W roku 2006 wygrałam konkurs „Najlepsza Strategia HR” ogłoszony na konferencji Kadry. W 2006 roku założyłam więc własną firmę: HR High Touch. Od tego czasu pomagam konsultantom, trenerom, coachom i mentorom w planowaniu oraz w realizacji projektów rozwoju zawodowego poprzez dostarczanie im najbardziej rzetelnych i wszechstronnych narzędzi i rozwiązań. Uczę, jak je stosować. W mojej pracy stosuję najbardziej rzetelne i uniwersalne międzynarodowe narzędzia: • System Facet5 • Platforma Neurozmiany Momentor • Rozwiązania on-line służące zbieraniu opinii i ocen metodą 360 stopni oraz NeuroView (ocena poziomu zaufania w zespole metodą 180 stopni) Jestem autorką dwóch książek: „Magia Rozwoju Talentów” i „Magia Motywacji”. “Magia Rozwoju Talentów” została wyróżniona przez czytelników jako jedna z tych książek, które miały największy wpływ na ich rozwój zawodowy:

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK