| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Łatwiejszy powrót rodziców na rynek pracy

Łatwiejszy powrót rodziców na rynek pracy

14 marca Sejm przyjął nowelizację ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, zawierającą rozwiązania służące powracającym na rynek pracy rodzicom po przerwie związanej z urodzeniem dziecka.

- Przyjęta dziś przez Sejm nowelizacja ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy zawiera rozwiązania, służące rodzicom, powracającym na rynek pracy po przerwie, związanej z urodzeniem dziecka – powiedział minister Kosiniak-Kamysz podczas konferencji „Rodzice na rynku pracy – różne wyzwania, wspólne perspektywy. – Należą do nich m.in. świadczenie aktywizacyjne i grant na telepracę. - Dofinansowanie pracodawców, zatrudniających młode matki, dostępność instytucji opieki nad dziećmi i łatwość znalezienia w nich miejsca to najważniejsze elementy, pozwalające na godzenie życia rodzinnego z zawodowym – dodał minister.

Konferencja odbyła się 14 marca w CPS Dialog. Wzięły w niej udział Matki I Kwartału, które zjawiły się razem z dziećmi. Uczestników przywitała Iwona Zakrzewska, dyrektor CPS Dialog. Spotkanie otworzył wiceminister Radosław Mleczko. - Rok temu spotykaliśmy się z Matkami I Kwartału w ministerstwie, pracując wspólnie nad wydłużeniem urlopów rodzicielskich – powiedział wiceminister Mleczko. – Cieszę się, widząc jak te uprawnienia przekładają się na radość bycia z dziećmi. Wiceminister Mleczko przypomniał, że oprócz urlopów jest jeszcze ruchomy czas pracy i inne rozwiązania, sprzyjające pracującym rodzicom.

Zobacz także: Pomoc dla bezrobotnych w 2014 roku

Prof. Irena Kotowska przedstawiła prezentację „Rynek pracy a rodzina – zmiana społecznych ról kobiet i mężczyzn”. – Rynek pracy w Polsce jest sztywny, jeśli chodzi o możliwość dostosowania czasu pracy do potrzeb rodziny – stwierdziła prof. Kotowska. – Możemy mówić o modelu z podwójnym obciążeniem kobiet, zajętych w pracy i w domu. W niemal połowie rodzin z dziećmi w wieku do 14 lat oboje małżonków pracuje w pełnym wymiarze. Mało popularne jest wykorzystywanie przez kobiety, które wychowują małe dziecko, pracy na część etatu.

Sytuację kobiet, wracających do pracy po przerwie związanej z opieką nad dzieckiem przedstawiła Dorota Halicka-Piszko, prezes Stowarzyszenia Matki I Kwartału. – Dla co trzeciej kobiety przeszkodą w decyzji o urodzeniu dziecka jest spodziewany konflikt pomiędzy rolami zawodowymi i rodzinnymi. Również co trzecia matka musiała zrezygnować z pracy ze względu na trudności w zapewnieniu opieki dzieciom. Pracodawcy, nie dyskryminujcie nas, nie karzcie za rodzicielstwo – zaapelowała. Przedstawiła przygotowany przez Stowarzyszenie projekt „Rodzice na start”, obejmujący m.in. pracę elastyczną i zdalną, job-sharing (dzielenie się etatem przez dwie lub więcej osób), okienko, urlop na godziny oraz organizację przyzakładowych żłobków lub klubów.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

- Część z zaproponowanych rozwiązań już jest do dyspozycji pracowników, nad kolejnymi pracujemy – odniósł się do projektu wiceminister Mleczko.

W dyskusji, jaka wywiązała się po prezentacjach, zwracano uwagę, że same zmiany prawne nie wystarczą. Potrzebna jest jeszcze promocja dobrych rozwiązań. Rozważano też pomysł na przypisanie większej obligatoryjnej części urlopu rodzicielskiego ojcom. – Nie chcemy niczego narzucać, dlatego pozostawiamy to do dyspozycji rodziców - powiedział minister Kosiniak-Kamysz.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Bernardo Cartoni i Wspólnicy Sp. K.

Kancelaria Prawnicza

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK