| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nowe rozwiązania na rynku pracy przedmiotem prac sejmu

Nowe rozwiązania na rynku pracy przedmiotem prac sejmu

Podczas wczorajszego, pierwszego dnia 63 posiedzenia Sejmu, miało miejsce drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy oraz niektórych innych ustaw. Proponowane zmiany mają przyczynić się do wzrostu zatrudnienia poprzez lepsze dostosowanie ofert urzędów pracy do potrzeb bezrobotnych i ściślejszą współpracę urzędów z pracodawcami, gminami oraz agencjami zatrudnienia.

Projekt zawiera m.in. propozycję premiowania pracowników urzędów pracy w zależności od efektów ich działania w zakresie aktywizacji zawodowej bezrobotnych. Proponowana nowelizacja przewiduje też, że urzędy pracy będą ustalać profile pomocy, dostosowane do potrzeb i możliwości konkretnego bezrobotnego. Projekt zmienia także zasady ustalania wysokości środków Funduszu Pracy na finansowanie programów na rzecz promocji zatrudnienia, łagodzenia skutków bezrobocia i aktywizacji zawodowej w województwie. Będą one uzależnione od efektywności działań aktywizacyjnych.

Nowelizacja wprowadza też rozwiązania mające przyczynić się do tworzenia miejsc pracy i ponownego zatrudnienia powracających na rynek pracy po przerwie związanej z wychowywaniem dziecka, młodych pracowników oraz bezrobotnych powyżej 50. roku życia. Są to m.in. granty na telepracę, świadczenia aktywizacyjne, trójstronne umowy szkoleniowe, bony stażowe i szkoleniowe. Rząd przyjął projekt 5 listopada 2013 r. Rządowa propozycja wpłynęła do Sejmu 18 listopada 2013 r.

Zobacz także: Ile wynosi zasiłek dla bezrobotnych?

Pierwsze czytanie odbyło się 4 grudnia 2013 r. na posiedzeniu Sejmu. Następnie projekt trafił do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która skierowała go do podkomisji nadzwyczajnej do spraw rynku pracy. 20 lutego 2014 r. komisja wniosła o przyjęcie projektu z poprawkami. Zaproponowała m.in. zapisanie w ustawie trzech profili pomocy dla bezrobotnych. Pierwszy profil dotyczy bezrobotnych aktywnych, dla których podstawowym wsparciem będą oferty pracy i doradztwo zawodowe takie jak np. szkolenia czy pożyczki na działalność gospodarczą. Drugi profil pomocy obejmuje osoby bez pracy wymagające wsparcia – będą one mogły korzystać ze wszystkich możliwości wsparcia oferowanych przez urzędy pracy, np. ze staży. Z kolei trzeci profil pomocy dotyczy bezrobotnych oddalonych od rynku pracy, np. wykluczonych społecznie, którzy będą obsługiwani przez inne podmioty pośredniczące, w tym agencje zatrudnienia lub organizacje pozarządowe. Sprawozdanie komisji przedstawiła posłanka Izabela Katarzyna Mrzygłocka. Projekt trafi teraz ponownie do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny, która rozpatrzy poprawki zgłoszone podczas drugiego czytania.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: sejm.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Anna Dylewska

Prawnik w kancelarii e|n|w|c

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK