REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Porozumienie w sprawie współpracy pomiędzy polskimi a niemieckimi służbami zatrudnienia

REKLAMA

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Jacek Męcina oraz Przewodniczący Federalnej Agencji Pracy Republiki Federalnej Niemiec Frank J. Weise podpisali podczas Międzynarodowej Konferencji w Zielonej Górze, list intencyjny w zakresie współpracy pomiędzy polskimi a niemieckimi służbami zatrudnienia.

Celem współpracy ma być m.in. przeciwdziałanie kryzysowi na rynku pracy i zapobieganie jego negatywnym skutkom, wzmocnienie wzajemnej współpracy w zakresie polityki zatrudnienia i rynku pracy, przyczynienie się do pogłębienia wiedzy o efektywnych politykach rynku pracy, wymiany wiedzy o dobrych praktykach realizowanych przez publiczne służby zatrudnienia oraz realizacji dwustronnych projektów na rzecz polepszenia sytuacji na rynku pracy.

Autopromocja

Instytucjami odpowiedzialnymi w różnych obszarach współpracy będą po stronie polskiej: Departament Rynku Pracy MPiPS, wojewódzkie i powiatowe urzędy pracy oraz Ochotnicze Hufce Pracy, a po stronie niemieckiej: Centrala Federalnej Agencji Pracy, Regionalne Dyrekcje Federalnej Agencji Pracy – we współpracy z Centralnym Urzędem Zawodowego i Zagranicznego Pośrednictwa Pracy Federalnej Agencji Pracy.

Polecamy również: Jak budować karierę zawodową?

Dwudniową konferencję pn. „Zawody przyszłości i zawody ginące w perspektywie kształcenia młodzieży dla potrzeb rynku pracy. Ochotnicze Hufce Pracy jako realizator usług rynku pracy” zorganizowały OHP przy współpracy Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej. Stanowi ona podsumowanie projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, którego realizacja rozpoczęła się w połowie 2009 r. i potrwa do 30 czerwca tego roku.

W ramach projektu powstała sieć 322 jednostek realizujących wsparcie dla młodzieży, w tym: 124 młodzieżowe centra kariery (MCK), 120 punktów pośrednictwa pracy (PPP), 78 ośrodków szkolenia zawodowego (OSZ), znajdujących się na terenie całego kraju, szczególnie w miejscowościach liczących 10 tys.-20 tys. mieszkańców. Jednostki powstawały na mocy porozumień o współpracy zawartych z samorządami lokalnymi. Do końca 2013 roku objęto wsparciem ponad 52 tys. beneficjentów, a także zorganizowano przedsięwzięcia dla społeczności lokalnej, m.in.: targi pracy, imprezy edukacyjne, seminaria, konkursy, w których co roku uczestniczyło ok. 150 tys. osób. W ramach projektu powstało także Elektroniczne Centrum Aktywizacji Młodzieży (ECAM) – platforma informacyjna o działaniach Ochotniczych Hufcach Pracy oraz innych aspektach związanych z rynkiem pracy, na którą składają się: infolinia, baza wiedzy intranet oraz portal internetowy dla młodzieży.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zadaj pytanie na: Forum Kadry


W trakcie konferencji dokonano przeglądu modeli kształcenia zawodowego w Unii Europejskiej oraz przedstawiono polskie doświadczenia w zakresie dualnego kształcenia zawodowego młodzieży. O niemieckich doświadczeniach w zakresie aktywizacji zawodowej młodzieży opowiedział Przewodniczący Federalnej Agencji Pracy Republiki Federalnej Niemiec Frank J. Weise. Ponadto wysłuchano wystąpień na temat aktywizacji zawodowej młodzieży w doświadczeniach Publicznych Służb Zatrudnienia, strategii przeciwdziałania bezrobociu młodzieży w wymiarze lokalnym na przykładzie projektu „OHP jako realizator usług rynku pracy”, aktywizacji zawodowej młodzieży w Ochotniczych Hufcach Pracy. Został także zaprezentowany projekt Komendy Głównej OHP pn. „Ginące zawody pomysłem na przyszłość”.

Jednym z punktów programu konferencji była wizyta w Środowiskowym Hufcu Pracy w Zielonej Górze, gdzie goście zwiedzili warsztaty szkoleniowe: renowacji mebli, ogólnobudowlany, dekarski, brukarski, instalatorstwa sanitarnego, spawalniczy, instalacji i sieci elektroenergetycznej oraz gastronomiczny, jak również zapoznali się z formami i metodami realizacji przygotowania zawodowego młodzieży prowadzonego przez OHP. Warto dodać, że placówka, w której uczestnicy mogą korzystać z internatu z nowocześnie wyposażonymi pokojami, sal dydaktycznych, sali komputerowej, świetlicy, sali gimnastycznej i stołówki nie płacąc za wyżywienie i zakwaterowanie, ma charakter otwarty i wykonuje również zadania na rzecz młodzieży ze środowiska lokalnego.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: Własne

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code
    Uprawnienia rodzicielskie
    certificate
    Jak zdobyć Certyfikat:
    • Czytaj artykuły
    • Rozwiązuj testy
    • Zdobądź certyfikat
    1/10
    Ile tygodni urlopu macierzyńskiego można maksymalnie wykorzystać jeszcze przed porodem?
    nie ma takiej możliwości
    3
    6
    9 - tylko jeśli pracodawca wyrazi na to zgodę
    Następne
    Kadry
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Przygotuj się na ograniczenia w handlu w Wielką Sobotę. Sklepy będą pracować krócej!

    Wielkanoc tuż, tuż, więc nic dziwnego, że sklepy są oblężone. W Wielki Piątek wiele z nich przedłużyło godziny handlu. Warto zrobić wcześniej zakupy, bowiem w sobotę handel będzie ograniczony. W jakich godzinach sklepy będą handlować w Wielką Sobotę?

    ZUS: 1431 zł odszkodowania za każdy procent uszczerbku na zdrowiu. Od 1 kwietnia 2024 r. nowe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej

    Od 1 kwietnia 2024 r. obowiązują nowe, wyższe kwoty odszkodowań z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Lekarz orzecznik może przyznać 1431 zł za każdy procent stałego lub długotrwałego uszczerbku na zdrowiu.

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 14 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy przed weekendem majowym jest niedziela handlowa? Jak wypadają niedziele handlowe w kwietniu?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa?

    Czy 7 kwietnia 2024 to niedziela handlowa? Czy w kwietniu 2024 jest niedziela handlowa? Jakie kary za pracę w dni niehandlowe?

    REKLAMA

    ZUS odpowiada: Czy po 1 kwietnia składać wniosek o ponowne przeliczenie emerytury [nowe tablice GUS]?

    Od 1 kwietnia, przy obliczaniu przyszłych emerytur, ZUS skorzysta z nowej tablicy dalszego trwania życia GUS, co sprawi, że emerytura osoby w wieku 60 lat będzie niższa o 3,7 proc., a osoby w wieku 65 lat – o 4,1 proc. niż obliczona na podstawie poprzedniej tablicy – poinformował rzecznik ZUS Paweł Żebrowski.

    Dodatki funkcyjne w sądach

    Dodatki funkcyjne w sądach - trwają prace nad przepisami. Mają się zmienić zasady wynagradzania sędziów pełniących funkcje rzeczników dyscyplinarnych. Proponowane zmiany mają charakter przekrojowy, dotyczą modyfikacji wysokości dodatków funkcyjnych przysługujących Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Sędziów Sądów Powszechnych, Zastępcy Rzecznika Dyscyplinarnego Sędziów Sądów Powszechnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach apelacyjnych, zastępcy rzecznika dyscyplinarnego działającemu przy sądach okręgowych oraz Rzecznikowi Dyscyplinarnemu Ministra Sprawiedliwości, i służą dostosowaniu wysokości dodatków do rzeczywistego obciążenia zadaniami związanymi z pełnieniem tych funkcji. 

    Jak zarządzać zespołem? Liderem nie trzeba się urodzić. Liczy się cel i chęć współpracy z innymi

    Osoby zarządzające zespołem mają kluczowe znaczenie dla firmy. Prawie co czwarty pracownik chciałby, by jego przełożony częściej go doceniał. Blisko połowa jest gotowa odejść z pracy z powodu szefa.

    Odmienne poglądy polityczne pracownika a dyskryminacja

    Zbliżają się wybory samorządowe. W wielu miejscach, w tym w pracy, trwają rozmowy, spory i wymiana myśli politycznych co do programów i kandydatów. Trzeba jednak wiedzieć, że pracownicy powinni być równo traktowani w zakresie nawiązania i rozwiązania stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowania oraz dostępu do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych, m.in. bez względu na przekonania polityczne. Nie można więc ponosić negatywnych konsekwencji w miejscu pracy, szczególnie jeżeli ma się odmienne poglądy od pracodawcy. Nawet jeżeli jest się zatrudnionym w jednotach samorządu terytorialnego, gdzie niestety często ma miejsce rotacja pracowników ze względu na tzw. układy polityczne - powinna obowiązywać zasada wolności słowa i własnych poglądów politycznych.

    REKLAMA

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia

    Urlop bezpłatny - zastanów się czy chcesz iść, możesz być wytypowany do zwolnienia. Dal pracodawcy liczy się dyspozycyjność pracownika. Wytypowanie do zwolnienia pracownika, przebywającego na długotrwałym urlopie bezpłatnym i korzystającego w tym czasie z innego źródła utrzymania, stanowi obiektywne i racjonalne kryterium doboru do wypowiedzenia umowy o pracę, co nie świadczy o charakterze dyskryminacyjnym zwolnienia. Zgodne z zasadami współżycia społecznego jest przyjęcie przez pracodawcę jako kryterium doboru pracowników do zwolnienia ich dyspozycyjności, rozumianej jako możliwość liczenia na obecność pracownika w pracy, w czasie na nią przeznaczonym, gdy przeciwieństwem tak rozumianej dyspozycyjności są częste absencje pracownika, spowodowane złym stanem zdrowia, jak również inne przypadki usprawiedliwionej nieobecności.

    Elektroradiolog - kim jest i co robi?

    Elektroradiolog to nowy zawód medyczny. Wielu idąc na tzw. prześwietlenie, tj. n. badanie w pracowniach rentgenowskich RTG - nie zdaje sobie sprawy, że jest to wymagający zawód, który wiąże się z pracą w szkodliwych i trudnych warunkach dla zdrowia tego pracownika - ze względu na promieniowanie. Praca przy wykonywaniu badań z zakresu diagnostyki obrazowej (rentgenografia, rentgenoskopia, radiologia stomatologiczna, mammografia, densytometria rentgenowska, tomografia komputerowa) jest wymagająca.

    REKLAMA