| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Rząd przyjął ustawę zakładającą oskładkowanie umów zleceń

Rząd przyjął ustawę zakładającą oskładkowanie umów zleceń

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, zakładający objęcie ubezpieczeniem społecznym umów zleceń od kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia – o ile ubezpieczony taki przychód osiąga.

Oskładkowanie wszystkich umów-zlecenia premier zapowiedział w styczniu br. podczas prezentowania planów rządu na 2014 r. Rozwiązanie takie jest konieczne, bo obecnie składka płacona jest jedynie od pierwszej umowy zlecenia, a w przypadku kilku umów, najczęściej od tej najniższej wartości. Dla wielu zatrudnionych oznacza to bardzo niskie emerytury w przyszłości. Zmiany są niezbędne, bo coraz więcej Polaków pracuje na umowach-zlecenia. W I kwartale 2013 r. było ich ponad 800 tys. i liczba ta stale rośnie.

Polecamy serwis: Składki na ubezpieczenie społeczne

Propozycja ozusowania umów-zlecenia od wartości płacy minimalnej (w 2014 r. jest to 1680 zł), z jednej strony oznacza wzrost składek na ZUS, z drugiej – wyższe emerytury. Oskładkowane ma być także wynagrodzenie członków rad nadzorczych – bez względu na to czy podlegają oni ubezpieczeniom z innych tytułów (np. od umowy zlecenia), czy też pobierają emerytury i renty. Ponadto, rolnicy i domownicy, którzy równolegle z prowadzeniem działalności rolniczej podejmą dodatkową pracę na umowę-zlecenia będą mogli być podwójnie ubezpieczeni. Taka osoba jako zleceniobiorca będzie musiała być obowiązkowo ubezpieczona w ZUS, i jako rolnik dobrowolnie w KRUS. Możliwość kontynuowania ubezpieczenia w KRUS ma dotyczyć tylko rolników i domowników, którzy z umowy-zlecenia osiągną przychód miesięczny nie większy niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę. W 2014 r. będzie to kwota nie wyższa niż 840 zł miesięcznie.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: premier.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Radosław Hancewicz

prawnik, urzędnik, trener administracji publicznej

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK