| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > ZUS wypłaci zaległe świadczenia wraz z odsetkami

ZUS wypłaci zaległe świadczenia wraz z odsetkami

W dniu dzisiejszym wchodzi w życie ustawa, na mocy której ZUS będzie zobowiązany wypłacić emerytury, które uległy zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 r. do 21 listopada 2012 r. Mowa tu o emeryturach, które uległy zawieszeniu ze względu na kontynuowanie przez osoby uprawnione zatrudnienia bez rozwiązania umowy z dotychczasowym pracodawcą. ZUS będzie wypłacał emerytury wraz z odsetkami na wniosek zainteresowanych.

Wchodząca w życie regulacja, dotyczy wypłaty emerytur, do których prawo uległo zawieszeniu w okresie od 1 października 2011 roku do 21 listopada 2012 roku. Zaległe świadczenia wypłacane będą wraz z odsetkami za zwłokę, na wniosek zainteresowanych - mówi IAR prezes ZUS Zbigniew Derdziuk. Dodaje, że osoby, które wygrały już zwrot zawieszonego świadczenia przed sądem, ale dostały pieniądze bez odsetek, będą mogły upomnieć się w ZUS-ie o wypłatę samych odsetek.

Obowiązek wypłaty wstrzymanych świadczeń wynika z tego, że Trybunał Konstytucyjny uznał za niezgodne z ustawą zasadniczą zawieszenie świadczeń osób kontynuujących zatrudnienie bez rozwiązania umowy z dotychczasowym pracodawcą.

Polecamy serwis: Emerytury i renty

Z danych ZUS wynika, że ustawa obejmie około 26 tysięcy emerytów, ale tak naprawdę nie wiadomo ile takich spraw będzie. Same wnioski - jak informuje Halina Wolińska, wicedyrektor departamentu świadczeń emerytalno-rentowych - będzie można składać w dowolnym terminie przy czym odsetki będą liczone do dnia wejścia w życie ustawy czyli do dzisiaj.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Wojciech Krawczyk

Instruktor American Heart Association (pierwsza pomoc).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK