| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Zasady zatrudniania pracowników sezonowych spoza Unii Europejskiej

Zasady zatrudniania pracowników sezonowych spoza Unii Europejskiej

Zasady zatrudniania pracowników sezonowych spoza Unii Europejskiej przewiduje projekt przepisów przyjęty przez Parlament Europejski. Zasady mają zapobiec wyzyskowi pracowników sezonowych spoza Unii.

Parlament Europejski przyjął projekt przepisów, które zapobiec mają wyzyskowi pracowników sezonowych spoza Unii. Będą to pierwsze tego typu przepisy, regulujące zasady zatrudnienia na poziomie europejskim. Projekt nieformalnie zatwierdzony został przez państwa członkowskie.

Zobacz również serwis: Praca tymczasowa

Komisja Europejska szacuje, że co roku do Unii przyjeżdża ponad 100 tysięcy pracowników z krajów trzecich. Osoby chcące podjąć pracę sezonową w którymś z państw członkowskich do podania o przekroczenie granic będą musiały dołączyć ofertę zatrudnienia, w której wyszczególnione zostaną wynagrodzenie oraz godziny pracy. Na wniosek posłów, podanie takie powinno także zawierać potwierdzenie, że pracownik ma zapewnione odpowiednie zakwaterowanie, przy czym czynsz nie może być automatycznie potrącany z pensji.

Pracodawcy będą musieli pokryć koszty podróży, wizy i ubezpieczenie zdrowotne. Pracownicy sezonowi otrzymają takie same prawa jak zatrudnieni obywatele Unii. Równocześnie nowe regulacje mają uniemożliwiać przekształcanie pobytu czasowego w prawo do stałego zamieszkania. W momencie otrzymywania zezwolenia pracownicy sezonowi powinni otrzymać pisemną informację o przysługujących im prawach.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

REWOLUCJA W EMERYTURACH

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Monika Jaranowska

Specjalista do spraw kampanii linków sponsorowanych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK