| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ministerstwo Pracy przeciwko wykluczeniu społecznemu na rynku pracy

Ministerstwo Pracy przeciwko wykluczeniu społecznemu na rynku pracy

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej realizuje program "Aktywne Formy Przeciwdziałania Wykluczeniu Społecznemu", w ramach którego odbywają się konkursy, służące aktywizacji bezrobotnych, rozwijaniu budownictwa socjalnego oraz wymianie dobrych praktyk i doświadczeń.

W tym roku na Gminne programy aktywizacji społeczno-zawodowej na rzecz budownictwa socjalnego przeznaczono 2 mln zł. Celem tego konkursu jest wspieranie inicjatyw łączących aktywizację bezrobotnych z konkretnymi efektami w postaci remontów budynków socjalnych.

Zobacz także: Niepełnosprawność i praca - nowe perspektywy, nowe rozwiązania

W ubiegłorocznej edycji, opiewającej na taką samą kwotę, wsparcie finansowe uzyskało 18 samorządów gmin. Dzięki realizacji tego projektu 15 osób długotrwale bezrobotnych, korzystających ze świadczeń Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Dębicy, uzyskało dodatkowe wsparcie przy ekonomicznym usamodzielnieniu się. W Rudzie Śląskiej wykonano prace remontowe w 10 lokalach socjalnych oraz 2 mieszkaniach chronionych, prowadzonych przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Obie gminy otrzymały po 120 tys. zł.

- Po pierwsze, wyremontowaliśmy nasze budynki komunalne i mieszkania socjalne, ale również pomogliśmy tym osobom, które chcą i potrafią z tej pomocy skorzystać – powiedział Bronisław Goraj, burmistrz Sławkowa, które otrzymało 80 tys. zł dotacji.

Celem konkursu jest wsparcie finansowe i promocja gmin w zaktywizowaniu osób długotrwale bezrobotnych i stworzenia przez nich spółdzielni socjalnej lub podjęcie zatrudnienia na otwartym rynku pracy.

Polecamy serwis: Szkolenia i rozwój

Kolejnym realizowanym od lat pomysłem są „Targi Aktywnych Form Pomocy”. Służą prezentacji i wymianie doświadczeń gmin, organizacji pozarządowych, spółdzielni socjalnych, działających w tym obszarze. W 2014 r. Minister Pracy i Polityki Społecznej przeznaczył na nie 80.000 zł.

Ubiegłoroczne Targi, odbywające się w Gorzowie, Skwierzynie i Drzonkowie, dla uczestników z całej Polski były okazją do zaprezentowania dobrych praktyk przez wykorzystujących instrumenty aktywnych form pomocy. Podmioty reprezentujące 16 województw przygotowały stoiska targowe oraz zorganizowały trzy panele dyskusyjne.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Liberty Direct

Liberty Direct to firma ubezpieczeniowa należąca do międzynarodowej Grupy Liberty Mutual Insurance, oferująca usługi dla Klientów indywidualnych oraz małych przedsiębiorstw.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »