| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Dekret Józefa Piłsudskiego o ubezpieczeniu pracowników na wypadek choroby - 95. rocznica

Dekret Józefa Piłsudskiego o ubezpieczeniu pracowników na wypadek choroby - 95. rocznica

Dekret Józefa Piłsudskiego o ubezpieczeniu pracowników na wypadek choroby został wydany 11 stycznia 1919 r. Był to pierwszy polski akt prawny dotyczący ubezpieczenia na wypadek choroby. W sobotę 11 stycznia 2014 r. minęło 95 lat od jego wydania.

Był to pierwszy polski akt prawny dotyczący ubezpieczenia na wypadek choroby. 95 lat temu, 11 stycznia 1919 roku, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski wydał dekret o obowiązkowym ubezpieczeniu pracowników wzorowany na niemieckich rozwiązaniach. Dokument stał się podstawą do tworzenia polskiego systemu ubezpieczeniowego. Ponieważ Piłsudski nie przekazał go do zatwierdzenia Sejmowi, historycy za prawdziwy początek ubezpieczeń w naszym kraju uznają datę 19 maja 1920 roku - dzień wydania ustawy o obowiązkowym ubezpieczeniu na wypadek choroby.

Zobacz również serwis: Ubezpieczenia

Ustawa sprzed 95 lat gwarantowała pracownikom i ich rodzinom pomoc lekarską, leczenie szpitalne i zasiłek chorobowy. W 1924 roku wprowadzono przepisy o ubezpieczeniu na wypadek braku pracy, a trzy lata później - jednolite ubezpieczenie pracowników umysłowych. W 1933 roku doszły ubezpieczenia na wypadek niezdolności do pracy lub śmierci w wyniku wypadku przy pracy lub choroby zawodowej. Dzięki tym aktom prawnym nastąpiło ujednolicenie bardzo zróżnicowanego ustawodawstwa ubezpieczeniowego, w dużej mierze będącego pozostałością po zaborach.

Kulminacją tych działań było rozporządzenie Prezydenta RP z 24 października 1934 roku, na mocy którego, z pięciu odrębnych instytucji powstał Zakład Ubezpieczeń Społecznych z siedzibą w Warszawie. Do głównych obszarów działania ZUS należało ustalanie prawa do świadczeń długoterminowych i ich wypłata, administrowanie majątkiem ubezpieczenia emerytalnego i wypadkowego oraz lecznictwo i profilaktyka chorób zawodowych. Ważnym zadaniem była także popularyzacja wiedzy o ubezpieczeniach społecznych i promocja zdrowego stylu życia.

Zakład prowadził też szeroką działalność wydawniczą, a od 1937 roku organizował objazdowe wystawy na różne tematy, jak walka z alkoholizmem, promocja sportu, prawidłowy odpoczynek po pracy, czy zapobieganie epidemiom.

Polecamy także: Formularze ZUS

Wybuch drugiej wojny światowej oznaczał konieczność ewakuacji Centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na wschód. Już 3 września 1939 roku wyruszył pierwszy transport z papierami wartościowymi i gotówką - 17 września zajęli go Rosjanie. Później wyjechały jeszcze dwa, z których jeden został spalony, a drugi dotarł bezpiecznie do Budapesztu i został zdeponowany w Węgierskim Banku Narodowym.

Choć władze okupacyjne powołały w instytucjach ubezpieczeniowych swoich komisarzy, Niemcy zdecydowali się pozostawić na stanowisku dyrektora naczelnego - Polaka Zbigniewa Skokowskiego, co umożliwiło rozwijanie w Zakładzie działalności konspiracyjnej. Dzięki zaangażowaniu i pomysłowości pracowników, przez cały okres okupacji ZUS dawał fikcyjne zatrudnienie działaczom ruchu oporu i dostarczał pomocy materialnej osobom potrzebującym.

W wyniku wojny wielu pracowników zginęło, nieruchomości zostały zniszczone, a starty finansowe sięgnęły połowy majątku ZUS i zarządzanych przez niego funduszy ubezpieczeniowych, których wartość przed wojną wynosiła około 1,5 miliarda złotych.

Po wojnie odbudowę ZUS-u podjęto początkowo w Krakowie, jednak już 1946 roku centrala zakładu na nowo zaczęła funkcjonować w Warszawie.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Aneta Nowak-Piechota

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK