| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Deregulacja kolejnych zawodów

Deregulacja kolejnych zawodów

Weszły w życie kolejne przepisy ustawy deregulacyjnej. Wymagać licencji nie będzie już zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami, zarządcy nieruchomości oraz przewodnika turystycznego.

Nie będzie już licencji na wykonywanie zawodów pośrednika w obrocie nieruchomościami, zarządcy nieruchomości oraz przewodnika turystycznego. Dziś wchodzą w życie kolejne zapisy ustawy deregulacyjnej. To jednak nie kolejna transza a część pierwszej, która miała dłuższy okres wejścia w życie - tłumaczy Grzegorz Płatek z departamentu strategii deregulacji Ministerstwa Sprawiedliwości.

" Pierwsza transza co do zasady weszła w życie pierwszego sierpnia, natomiast do części przepisów wymagany dłuższy okres dostosowawczy. Np. w przypadku zawodu taksówkarza, gdzie pewne zadania przesunęliśmy na poziom samorządu" - tłumaczy w rozmowie z IAR Grzegorz Płatek.

Ustawa deregulacyjna określa, że w gminach, powyżej 100 tysięcy mieszkańców nie będzie już obowiązkowe szkolenie w zakresie transportu drogowego taksówką i potwierdzenie go egzaminem.

W gminach większych niż 100 tysięcy to rada miasta będzie miała prawo ustalać zasady szkoleń i egzaminów dla taksówkarzy. Z kolei kandydaci na pilotów wycieczek, przewodników turystycznych i przewodników górskich nie będą już musieli przechodzić szkolenia teoretycznego i praktycznego.

Zmiany czekają też wykonujących zawód pośrednika w obrocie nieruchomościami oraz zarządcy nieruchomości. Zawody te będzie można wykonywać bez konieczności ubiegania się o licencje zawodowe, jedynie na podstawie ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. Licencji nie będą musieli posiadać także ochroniarze. Egzamin zastąpią liczne szkolenia.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Sobaś

Aplikant radcowski

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK