| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Weszły w życie zmiany w zakresie składek zdrowotnych rolników w 2014 roku

Weszły w życie zmiany w zakresie składek zdrowotnych rolników w 2014 roku

Wraz z początkiem roku weszła w życie nowelizacja ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 i 2013. Nowelizacja ta zakłada utrzymanie w 2014 roku takich samych zasad opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników, jak te obowiązujące w dwóch poprzednich latach.

Weszła w życie nowelizacja ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 i 2013. Przewiduje ona utrzymanie w 2014 r. zasad opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników, obowiązujących przez dwa ostatnie lata.

Oznacza to, że w gospodarstwach o powierzchni poniżej 6 ha przeliczeniowych użytków rolnych składkę na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników będzie opłacała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Natomiast w przypadku gospodarstw od 6 ha przeliczeniowych składkę będzie opłacał rolnik. Przez rolnika będą uiszczane także składki za domowników, jeśli prowadzi on wyłącznie działy specjalne produkcji rolnej.

Polecamy: Wzrost minimalnego wynagrodzenia a składki ZUS w 2014 roku

Nowelizacja jest związana z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 2010 r. o niekonstytucyjności finansowania z budżetu państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników.

Sejm VII kadencji uchwalił nowelizację 22 listopada 2013 r., a prezydent podpisał ją 19 grudnia 2013 r.

Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2014 r.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: sejm.gov.pl

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tagetik

Tagetik, lider oprogramowania wspierającego procesy zarządzania efektywnością organizacji (ang. Corporate Performance Management), powstał we Włoszech (Toskania) w 1986 roku.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK