| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Weszły w życie zmiany w zakresie składek zdrowotnych rolników w 2014 roku

Weszły w życie zmiany w zakresie składek zdrowotnych rolników w 2014 roku

Wraz z początkiem roku weszła w życie nowelizacja ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 i 2013. Nowelizacja ta zakłada utrzymanie w 2014 roku takich samych zasad opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników, jak te obowiązujące w dwóch poprzednich latach.

Weszła w życie nowelizacja ustawy o składkach na ubezpieczenie zdrowotne rolników za lata 2012 i 2013. Przewiduje ona utrzymanie w 2014 r. zasad opłacania składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników, obowiązujących przez dwa ostatnie lata.

Oznacza to, że w gospodarstwach o powierzchni poniżej 6 ha przeliczeniowych użytków rolnych składkę na ubezpieczenie zdrowotne rolników i ich domowników będzie opłacała Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Natomiast w przypadku gospodarstw od 6 ha przeliczeniowych składkę będzie opłacał rolnik. Przez rolnika będą uiszczane także składki za domowników, jeśli prowadzi on wyłącznie działy specjalne produkcji rolnej.

Polecamy: Wzrost minimalnego wynagrodzenia a składki ZUS w 2014 roku

Nowelizacja jest związana z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego z 2010 r. o niekonstytucyjności finansowania z budżetu państwa składek na ubezpieczenie zdrowotne rolników.

Sejm VII kadencji uchwalił nowelizację 22 listopada 2013 r., a prezydent podpisał ją 19 grudnia 2013 r.

Ustawa weszła w życie 1 stycznia 2014 r.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Źródło: sejm.gov.pl

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Edustacja.pl

Portal szkoleniowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK