| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama

Czytaj także

Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Ustawa o zmianach w systemie emerytalnym - debata Senatu

Ustawa o zmianach w systemie emerytalnym - debata Senatu

Ustawa o zmianach w systemie emerytalnym była wczoraj (11 grudnia 2013 r.) przedmiotem debaty Senatu. Znowelizowana ustawa przewiduje m.in. dobrowolność przekazywania nowych składek do OFE, obniżkę pobieranych przez nie opłat, dłuższe gwarancje dziedziczenia oraz zabezpieczenie środków w okresie przedemerytalnym.

Emerytura elementem systemu społecznego - nie instrumentem stymulującym gospodarkę

Minister Władysław Kosiniak-Kamysz, zaznaczył, że zmiany w systemie emerytalnym są dokonywane na bieżąco. - Proces dochodzenia do tych rozwiązań trwał wiele miesięcy, ale w całej strategii, to jest praca wielu lat od momentu reformy w 1999 r. - powiedział minister. Przypomniał, że resorty: pracy i finansów, przedstawiły przegląd funkcjonowania systemu emerytalnego. Podkreślił prowadzenie konsultacji z różnymi środowiskami.

Senator Michał Seweryński powiedział, że naprawa systemu powinna być owocem namysłu polityków, prawników i specjalistów. - Musi uwzględniać to, że emerytura jest elementem systemu społecznego, gwarantującego środki ludziom na starość. Nie jest to instrument stymulujący gospodarkę – dodał.

Zobacz również serwis: Emerytury i renty

Zasady dziedziczenia

- Jest wiele opinii i prawników, i konstytucjonalistów, i środowisk ekonomicznych, które uważają, że są to dobre rozwiązania, nie tylko potrzebne, ale też konieczne do wprowadzenia - powiedział minister Władysław Kosiniak-Kamysz. Minister powiedział, że pozostaną takie same zasady dziedziczenia w momencie przeniesienia środków z OFE na subkonto w ZUS. - Jeżeli ktoś część środków będzie miał na subkoncie, a część w OFE, to w jednym i drugim przypadku to dziedziczenie będzie utrzymane. Jeżeli już przejdziemy do momentu, kiedy wszystkie środki zostaną przeniesione z OFE do ZUS na specjalne subkonto, to one podlegają dziedziczeniu jeszcze przez trzy lata od momentu przejścia na emeryturę. I to jest propozycja rozszerzająca zawarta w omawianym projekcie ustawy - dodał.

Cel zmian

Podczas debaty Mieczysław Augustyn (PO) powiedział, że omawiana jest dzisiaj ustawa ważna dla wszystkich Polaków, bardzo szeroko dyskutowana i budząca wiele kontrowersji. - Zadaniem ustawy jest to, aby w obliczu potężnego wyzwania, jakim są zmiany demograficzne, zapewnić większe bezpieczeństwo i optymalną wysokość emerytur, a jednocześnie wzmocnić stabilność finansów publicznych, co jest ostatecznie, jak wiemy, jedynym prawdziwym gwarantem rozwoju, a tym samym - wypłat emerytur w przyszłości - powiedział senator Augustyn. 

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Bezpieczeństwo

- Rozwiązanie, które przyjął rząd jest bezpieczne dla budżetu państwa, gospodarki, ale przede wszystkim jest bezpieczne dla emerytów. Dla emerytów to bezpieczeństwo jest najważniejsze. Uważam, że wszystkie działania podjęte w celu wzmocnienia budżetu są rozwiązaniami właściwymi - powiedział senator Andrzej Owczarek.

- Można mówić, że krok, który proponuje rząd jest niewystarczający, że może trzeba było iść dalej, ale myślę, że rząd robi bardzo odważne posunięcie w dobrym kierunku, poprawiające finanse publiczne, jak i to, aby świadczenia emerytalne były bezpieczne. Jeżeli nie stać nas było przez tyle lat zrobienia nawet takiego kroku, to bardzo proszę doceńmy ten, który jest proponowany. Zróbmy go razem - powiedział Mieczysław Augustyn.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Jowita Mulawa-Krause

Radca prawny, ekspert w dziedzinie prawa podatkowego, cywilnego i handlowego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK