| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Odebranie świadczeń opiekunom niepełnosprawnych niekonstytucyjne

Odebranie świadczeń opiekunom niepełnosprawnych niekonstytucyjne

Zmiany w ustawie o świadczeniach rodzinnych, na skutek których blisko 150 tysięcy opiekunów osób niepełnosprawnych nie mogły odebrać świadczeń są niezgodne z Konstytucją. Tak odrzekł w dniu wczorajszym Trybunał Konstytucyjny.

Problematyczna nowelizacja została wprowadzona w grudniu zeszłego roku i wzbudziła sprzeciw Rzecznika Praw Obywatelskich. Wczorajszy wyrok w sprawie jest dobrą wiadomością, mówi Lesław Nawacki z Biura Rzecznika Praw Obywatelskich.

Trybunał Konstytucyjny za niezgodne z Konstytucją uznał zmiany, które doprowadziły do odebrania świadczeń pielęgnacyjnych. Przepisy dotyczyły około 150 tysięcy osób, które od 1 lipca straciły prawo do świadczeń. Sejm znowelizował ustawę w tym zakresie w grudniu ubiegłego roku.

Polecamy serwis: Zasiłki i inne świadczenia

Z danych Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej wynika, że w IV kwartale 2012 r. gminy wypłacały miesięcznie średnio blisko 250 tysięcy świadczeń pielęgnacyjnych.

Poseł Borys Budka z PO przyznał IAR, że on jako przedstawiciel Sejmu zgadzał się w tym zakresie z Rzecznikiem Praw Obywatelskich, który zapisy zaskarżył: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowało już projekt dotyczący świadczeń pielęgnacyjnych. Zdaniem posła PO Borysa Budnika będzie to projekt bazowy, który teraz będzie jeszcze trzeba dostosować.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »