| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Eksperci o danych GUS dot. bezrobocia

Eksperci o danych GUS dot. bezrobocia

Zdaniem ekspertów, najnowsze dane GUS-u o niezmienionym w porównaniu z poprzednim miesiącem 13-sto procentowym bezrobociu, są pozytywnie rokująca na przyszłość wiadomością.

To wskaźnik optymistyczny. Tak komentuje poziom bezrobocia w Polsce specjalista ds. rynków finansowych doktor Wiktor Patena z Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu.

Według wczorajszych danych GUS, bezrobocie w październiku wyniosło 13 procent. Czyli jego poziom jest taki sam jak we wrześniu. To jest symptom zmian na rynku pracy podkreśla ekspert. Jak dodaje w kraju i w Stanach Zjednoczonych widać ożywienie giełdowe, co jest dobrą prognozą dla gospodarki.

Polecamy serwis: Zatrudnianie i zwalnianie

Zwykle jest to wyprzedzenie półroczne więc poziom bezrobocia na wiosnę powinien jeszcze spaść dodaje Wiktor Patena. Sytuację na rynku pracy może poprawić również dalsza polityka oszczędnościowa rządu dodaje Wiktor Patena.

Także zmniejszenie obciążeń podatkowych dla przedsiębiorców może wpłynąć na dalszy rozwój ich firm i zatrudnianie nowych pracowników zaznacza ekspert.

W ubiegłym miesiącu w porównaniu z tym samym czasem 2012 roku sprzedaż detaliczna wzrosła o 3,2 procent, a liczona miesiąc do miesiąca 3,6 procent.

Zdaniem Artura Skiby z firmy rekrutującej pracowników, to bardzo dobry wynik, gdyż w czwartym kwartale bezrobocie zawsze rośnie. Rozmówca Informacyjnej Agencji Radiowej podkreślił, że wielu ekonomistów twierdziło, iż w czwartym kwartale bezrobocie będzie rosło, gdy tymczasem jest ono stałe. To zaś oznacza, że w marcu i kwietniu przyszłego roku będą duże spadki stopy bezrobocia - ocenia Artur Skiba.

O tym, że 13 procent w październiku to dobry wynik przekonana jest także Anna Wicha, prezes Polskiego Forum HR. Można się spodziewać, że kolejne miesiące przyniosą poprawę. Coraz więcej ludzi będzie wracało na rynek zatrudnienia.

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w październiku ponad 2 miliony 75 tysięcy osób. Rozmówcy IAR przyznają, że to bardzo dużo. Podkreślają jednak, że pracodawcy będą zatrudniać. Zwracają też uwagę, że zbliżające się Święta Bożego Narodzenia też przyniosą pewne ożywienie na rynku zatrudnienia.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Castrol

Castrol jest jednym z największych na świecie producentów olejów silnikowych i środków smarnych. Produkty Castrol powstają w oparciu o analizy, zaawansowane technologie i innowacje. Castrol od zawsze kładzie nacisk na opracowywanie środków smarnych najwyższej jakości. W tym celu stworzył zaawansowane centra technologiczne, działające w Wielkiej Brytanii, a także w Stanach Zjednoczonych, Niemczech, Japonii, Indiach i Chinach. Castrol posiada dostęp do wszystkich typów baz oraz dodatków olejowych, dzięki czemu do każdego z produkowanych przez siebie środków smarnych może dobierać najlepsze bazy i dodatki z całego świata.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK