| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Projekt zmian w OFE - przyjęcie przez Komitet Stały Rady Ministrów

Projekt zmian w OFE - przyjęcie przez Komitet Stały Rady Ministrów

Projekt zmian w OFE został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów. Nie wiadomo jeszcze dokładnie jakie rozwiązania znalazły się w projekcie. Przygotowywany jest komunikat w tej sprawie. Wiadomo jednak, że fundamenty ustawy na pewno się nie zmienią.

Jak podkreślał premier Donald Tusk, istotnym powodem reformy OFE jest to, iż fundusze są kosztowne z punktu widzenia finansów publicznych. W projekcie pozostaje więc przekazanie 51,5 procent aktywów OFE, w tym obligacji do sektora publicznego. Nie zmieniona jest też zasada stopniowego przekazywania oszczędności z OFE do ZUS na 10 lat przed emeryturą. Bez zmian pozostaje również to, że świadczenia będą wypłacane przez ZUS. Członkowie Komitetu Stałego Rady Ministrów mieli rozstrzygnąć czy pozostanie minimalny pułap 75 procent aktywów, które OFE miały inwestować w akcje. Wiele instytucji wskazywało, że taki nakaz jest sprzeczny z istotą systemu emerytalnego, gdyż zamienia OFE w agresywne fundusze akcji.

Resort pracy nie wpisał limitu do poprawionego projektu ustawy, ale resort finansów wolałby zachować ten minimalny pułap. Premier Donald Tusk mówił że jest za przyjęciem czasowych limitów i że jest to wersja pośrednia pomiędzy propozycją ministra pracy i ministra finansów.

Zobacz również: Emerytury i renty

Nowa wersja projektu zmian w systemie emerytalnym, nad którą pracował dzisiaj komitet stały Rady Ministrów przewidywała też, że od pierwszego kwietnia przyszłego roku ubezpieczeni będą mieli cztery, a nie trzy miesiące na decyzję, czy chcą, by ich składka na przyszłą emeryturę była w całości odprowadzana do ZUS-u czy też jej część wędrowała do OFE. Nie będzie też kary więzienia za reklamowanie OFE, zostaną tylko kary finansowe. Będą też mniejsze obowiązki informacyjne OFE.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Marcin Krasoń, Home Broker

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK