| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Nieodpowiednie warunki pracy w polskich biurach

Nieodpowiednie warunki pracy w polskich biurach

W polskich biurach panują nieodpowiednie warunki pracy. Na sto stanowisk komputerowych tylko dwa w pełni są odpowiednio wyposażone i dopasowane do potrzeb pracowników. Takie są wyniki badania Ergotest, przeprowadzanego w ciągu ostatnich siedmiu lat.

Ergonomia

W badaniu wzięło udział blisko 37 tysięcy osób. Jak podkreśla Jacek Świgost - organizator trwającej kampanii "Pracuj Lepiej", aż 53 procent stanowisk nie spełnia żadnych wymogów ergonomii. Dlatego konieczne jest zadbanie o nasze otoczenie pracy. Odpowiednie ustawienie monitora czy podstawa pod monitor, ewentualnie podnóżek, odpowiednie oświetlenie jest bardzo ważne. Pracodawca ma zaś obowiązek nam to zapewnić - mówi Jacek Świgost. Dodaje, że pracodawca ma też obowiązek raz do roku sprawdzać stanowisko pracy, co u nas, w przeciwieństwie do zwyczajów innych państw Unii Europejskiej, odbywa się niezwykle rzadko.

Zobacz również serwis: BHP

Układ mięśniowo-szkieletowy

Bardzo częstym błędem występującym w polskich biurach jest niekorzystanie z żadnych uchwytów na dokumenty. Naturalnym nam się wydaje kładzenie czy to faktur czy innych papierów na blacie biurka i przepisywanie ich. Tymczasem dłuższa tego typu praca negatywnie wpływa na kręgi szyi i może powodować poważne schorzenia - podkreśla Świgost.
Doktor Patrycja Krawczyk-Szulc - specjalistka medycyny pracy zwraca uwagę, że długotrwałe siedzenie przy nieprawidłowej pozycji ciała przeciąża nasz układ mięśniowo - szkieletowy, dodatkowo obciążając kończyny górne i dolne. Dlatego też trzeba robić przerwy w pracy i zmieniać pozycje ciała, wstać z krzesła po to, by odciążyć te grupy mięśni, które były bierne podczas siedzenia.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Wzrok

Pracując przy komputerze nie powinniśmy zapominać też o dbaniu o wzrok. Co jakiś czas powinniśmy oderwać się od monitora, spojrzeć w okno albo na daleki przedmiot i pomrugać - radzi doktor Krawczyk. Wyjaśnia, że mruganie jest potrzebne dla zwilżenia gałek ocznych, które patrząc w ekran bardzo się wysuszają.

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Łatwe podatki

Portal „Łatwe podatki” pozwala zrozumieć trudne zagadnienia związane z podatkami (takimi jak np. VAT, CIT czy PIT) w sposób stosunkowo przystępny, podparty ciekawymi przykładami.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK