| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE MOBILNE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Spór o nauczycielskie urlopy zdrowotne

Spór o nauczycielskie urlopy zdrowotne

Rząd zaproponował zmiany w zakresie nauczycielskich urlopów zdrowotnych. Zgodnie z założeniami rządu o konieczności udzielenia nauczycielskiego urlopu zdrowotnego miałby decydować wyłącznie lekarz medycyny pracy, a nie lekarz rodzinny. Nauczyciel mógłby skorzystać z takiego urlopu nie po 7-miu, ale po 20-tu latach pracy, zaś wymiar urlopu zostałby skrócony z 3 lat do 1 roku. Proponowane zmiany negatywnie ocenia Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Tomasz Branicki, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego w Olsztynie, przyznaje, że niektóre zmiany są potrzebne. Jak mówi, związek zgadza się co do tego, że forma płacenia za urlop zdrowotny jest zła, bo urlop zdrowotny jest swojego rodzaju zwolnieniem lekarskim i po to nauczyciele płacą składkę ZUS-owską, żeby ten urlop zdrowotny był opłacany z ZUS-u nie natomiast z budżetu gminy. "Natomiast to co proponuje ministerstwo, żeby urlop zdrowotny był po 20 latach pracy ma się nijak do opinii, którą mamy z Instytutu Pracy z Łodzi. Orzekł on , że jeśli nauczyciel nie rozpocznie leczenia po 10 latach pracy to późniejsze leczenie jest zbyteczne, bo ono do niczego nie doprowadzi" - dodaje Branicki.

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, by do 15-go listopada rząd wycofał się z części projektu nowelizacji Karty Nauczyciela. Związek domaga się też rezygnacji z nowelizacji ustawy o systemie oświaty, umożliwiającej przekazywanie szkół innym podmiotom niż samorządom. Jeśli rząd tego nie zrobi, ZNP zapowiada na 23 listopada ogólnopolska manifestację.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

reklama

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

URLOPY WYPOCZYNKOWE

reklama

Ostatnio na forum

Fundusze unijne

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Czopik

Rajdowy Mistrz Polski, właściciel Szkoły Bezpiecznej Jazdy SBJ

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »