| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Spór o nauczycielskie urlopy zdrowotne

Spór o nauczycielskie urlopy zdrowotne

Rząd zaproponował zmiany w zakresie nauczycielskich urlopów zdrowotnych. Zgodnie z założeniami rządu o konieczności udzielenia nauczycielskiego urlopu zdrowotnego miałby decydować wyłącznie lekarz medycyny pracy, a nie lekarz rodzinny. Nauczyciel mógłby skorzystać z takiego urlopu nie po 7-miu, ale po 20-tu latach pracy, zaś wymiar urlopu zostałby skrócony z 3 lat do 1 roku. Proponowane zmiany negatywnie ocenia Związek Nauczycielstwa Polskiego.

Tomasz Branicki, szef Związku Nauczycielstwa Polskiego w Olsztynie, przyznaje, że niektóre zmiany są potrzebne. Jak mówi, związek zgadza się co do tego, że forma płacenia za urlop zdrowotny jest zła, bo urlop zdrowotny jest swojego rodzaju zwolnieniem lekarskim i po to nauczyciele płacą składkę ZUS-owską, żeby ten urlop zdrowotny był opłacany z ZUS-u nie natomiast z budżetu gminy. "Natomiast to co proponuje ministerstwo, żeby urlop zdrowotny był po 20 latach pracy ma się nijak do opinii, którą mamy z Instytutu Pracy z Łodzi. Orzekł on , że jeśli nauczyciel nie rozpocznie leczenia po 10 latach pracy to późniejsze leczenie jest zbyteczne, bo ono do niczego nie doprowadzi" - dodaje Branicki.

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce, by do 15-go listopada rząd wycofał się z części projektu nowelizacji Karty Nauczyciela. Związek domaga się też rezygnacji z nowelizacji ustawy o systemie oświaty, umożliwiającej przekazywanie szkół innym podmiotom niż samorządom. Jeśli rząd tego nie zrobi, ZNP zapowiada na 23 listopada ogólnopolska manifestację.

Zadaj pytanie na: Forum Kadry

Polecamy artykuły

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Danuta Trochim

Księgowa

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK