| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Kadry > Wiadomości > Podniesienie wieku emerytalnego - ocena decyzji

Podniesienie wieku emerytalnego - ocena decyzji

Podniesienie wieku emerytalnego w Polsce nie spotkało się z pozytywną opinią. Zmianę wymusiła odpowiedzialność za przyszłe pokolenia. Jak ocenia się tę decyzję po upływie czasu?

Również niezależni eksperci wskazują, że gdyby nie podniesienie wieku emerytalnego, kolejne rządy musiałyby podnieść podatki lub obniżyć emerytury. Powód? Dzisiaj na jednego emeryta przypadają cztery osoby zdolne do pracy. Za 50 lat będą to już jedynie dwie osoby. Trudno byłoby w takiej sytuacji utrzymać nie tylko obecny poziom emerytur, ale również zapewnić wzrost gospodarczy. - Polacy są, obok Francuzów i Słowaków, w gronie tych narodów w Europie, które najwcześniej odchodzą na emeryturę. Pracujących jest coraz mniej, dzieci także. Za to emerytów coraz więcej. Nie ma rady, musieliśmy podnieść wiek emerytalny, musimy pracować dłużej - tłumaczy dr Agnieszka Chłoń-Domińczak z SGH.

Zadaj pytanie: Forum Kadry

Ministerstwo pozostawiło furtkę dla osób, które nie będą chciały lub nie będą mogły dłużej pracować. W ustawie zapisano możliwość skorzystania z emerytury częściowej. Mogą z niej skorzystać kobiety w wieku 62 lat i mężczyźni w wieku 65 lat pod warunkiem, że oszczędzali na emerytury co najmniej przez 35 lat (kobiety) i 40 lat (mężczyźni). Emerytura częściowa wyniesie połowę przysługującego w danym momencie świadczenia.

Źródło: Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej

Czytaj także

Narzędzia kadrowego

POLECANE

NOWY KODEKS PRACY 2018

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od kadry.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK